Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
22:05Vasemmiston puheenjohtaja Li Andersson kertoo tulevaisuuden suunnitelmistaan mystisessä tiedotustilaisuudessa – katso tiedotustilaisuus kokonaisuudessaanKatso Li Anderssonin tiedotustilaisuus kokonaisuudessaan tästä.
Julkaistu 24.09.2019 12:00

MTV UUTISET – Pyry-Jukka Peltomäki

Vasemmistoliiton puheenjohtajan Li Anderssonin tiedotustilaisuuden alussa kuultiin tänään niin sanottu viileä kuittaus ajassa kiinni olevaan olettamukseen, joka liitetään varsinkin naispoliitikoihin.

Opetusministeri osoitti sanansa mediatilaisuudessa läsnä olleelle medialle. Andersson viittasi aloituksessaan paljon keskustelua herättäneeseen perhevapaauudistukseen.

– Jos joku teistä joskus mielessään on pohtinut, että miksi me tarvitsemme tasa-arvoa lisäävän perhevapaauudistuksen tähän maahan, niin kehottaisin miettimään tilannetta, jossa 32-vuotias nainen on pitämässä tiedotustilaisuutta tulevaisuudestaan ja kaikki heti olettavat sen liittyvän siihen, että hän kertoo olevansa raskaana. Mutta näin ei ole, Andersson summasi.

Andersson kertoi tiedotustilaisuudessa muun muassa tavoittelevansa jatkokautta puolueensa johdossa.

Lisää aiheesta:

Sanna Marin perheenlisäyshaaveestaan: "Asia ei ole tällä hetkellä minulle ajankohtainen"

Somehuhut pyörivät Li Anderssonin tiedotustilaisuuden ympärillä – poliitikolta jäätävä kuitti: "Jos joku teistä joskus mielessään on pohtinut, miksi tarvitsemme tasa-arvoa..."

Opetusministeri Li Andersson paljastaa ministeriviisikon WhatsApp-ryhmän nimen – olisitko arvannut?
Lapsilta korvat kiinni: Opetusministeri Li Andersson äityi kiroilemaan Halla-aholle Ylen suorassa lähetyksessä
Demokraatti: Ministeri Marin esittää tavoitteeksi 4 päivän työviikkoa ja 6 tunnin työpäivää – "Ihmiset ansaitsevat enemmän aikaa"
Li Anderssonia pysäytellään uimaradoilla ja lehdet julkaisevat salakuvia: ”Salakuvaaminen ei tunnu reilulta”
Live klo 17: Elisabeth Rehn kertoo kohdanneensa vähättelyä lukuisia kertoja – SuomiAreena-keskustelu nostaa esille naisten aseman
SuomiPolitiikkaVasemmistoliittoLi AnderssonKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Suomi
  • Eilen20:41
    Kadonneet

    Porvoossa kateissa ollut nainen on löytynyt

  • Eilen19:45
    Hevoset

    Vaikka ratsastus nielee aikaa ja euroja, on Aija harrastanut sitä jo 50 vuotta – MTV selvitti, miten toimia hevosen sairastuessa

  • Eilen18:51
    Raiskaus

    HS: 15-vuotias poika raiskasi ikätoverinsa lastensuojelulaitoksessa

  • Eilen16:57
    UPM

    Kaukaan viimeinen paperikone vaimeni: "Metsäteollisuuden uusiutuminen on tehtaiden sammuttamista"

  • Eilen16:34
    Sote

    Miltä kuulostaisi 1000 kilometrin ajo hoitamaan haavaa? Lapissa tämä voi pian olla totta