SaiPa on solminut jouluun asti ulottuvan sopimuksen hyökkääjä Olavi Vauhkosen kanssa. Vauhkonen on kiekkoillut alkukaudella kuusi ottelua Sveitsin toiseksi korkeimmalla sarjatasolla.
Vauhkonen, 33, palaa SaiPaan kahdeksan vuoden tauon jälkeen.

Olavi Vauhkonen on parhaimmillaan iskenyt limppua uuniin 21 kertaa kaudessa.Mikko Lieri / All Over PressSaiPa on solminut jouluun asti ulottuvan sopimuksen hyökkääjä Olavi Vauhkosen kanssa. Vauhkonen on kiekkoillut alkukaudella kuusi ottelua Sveitsin toiseksi korkeimmalla sarjatasolla.
Vauhkonen, 33, palaa SaiPaan kahdeksan vuoden tauon jälkeen.

Hyökkääjä työskenteli Lappeenrannassa kaudet 2012–2014. Kaikkiaan hän on pelannut SM-liigassa 498 ottelua. Tehopisteitä on syntynyt 112+122=234.
Kaudella 2017–2018 Vauhkonen puhkaisi 20 maalin rajan Vaasan Sportin paidassa. Länsirannikolla sopimus päättyi viime kauteen. Vauhkonen käväisi alkukaudella Sveitsissä kakkostasolla, jossa kuuteen otteluun syntyi kaksi syöttöpistettä. Hän on aiemmin SaiPan ja Sportin lisäksi edustanut SM-liigassa Tapparaa, Lukkoa ja Jokereita.