Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Mestiksessä kovassa pistevauhdissa oleva Niclas Lucenius palaa Liigaan – ”Osoittanut kasvaneensa urheilijana”

Niclas Lucenius palaa Liigaan tällä kertaa HPK:n paidassa.
Niclas Lucenius palaa Liigaan tällä kertaa HPK:n paidassa.Jaakko Stenroos/All Over Press
Julkaistu 08.11.2018 14:29

Anni Saarela / MTV SPORT

Yli 300 ottelua jääkiekon Liigassa pelannut Niclas Lucenius siirtyy Hämeenlinnan HPK:hon. 29-vuotiaan hyökkääjän sopimus on mallia 1+1.

LUE LISÄÄ: Ässien hyökkääjälle yhden ottelun pelikielto päähän kohdistuneesta taklauksesta – palaa kaukaloon jo keskiviikkona

Pääkuvan videolla Tulosruudun kuvaa lauantain liigakierrokselta.

Lucenius on pelannut alkukauden Mestistä LeKissä, jossa pistetahti on ollut huima. Hyökkääjä on nakuttanut 15 otteluun tehot 5+18=23 ja on sarjan pistepörssin kolmantena.

– Teimme sentteriosastolle täsmähankinnan. "Lucce" on osoittanut kypsyneensä ja kasvaneensa urheilijana sekä kykenevänsä kantamaan vastuuta monipuolisissa rooleissa, HPK:n urheilujohtaja Mika Toivola kommentoi.

LUE MYÖS: Kova päätös: Konkarihyökkääjä Ville Vahalahti joutuu lopettamaan uransa – "Oikeassa kohtaa täytyy osata antaa periksi"

29-vuotias turkulainen on edustanut Liigassa aikaisemmin Tapparaa, TPS:ää ja Sportia. Ulkomailla hän on pelannut KHL:ssä, Slovakian pääsarjassa, Saksan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla DEL2:ssa ja Sveitsin toiseksi korkeimmassa sarjassa NLB:ssä.

Lucenius kipparoi viime kaudella mestisjoukkue Tutoa, joka ylsi lopulta hopealle. Hyökkääjällä on myös hopeaa ja pronssia Liigasta.

HPK on tällä hetkellä Liigan kolmantena. Toivolan mukaan joukkue ei etsi tällä hetkellä muita vahvistuksia.

Lisää aiheesta:

SM-liigasta tuttu ruotsalaispuolustaja palaa SuomeenSM-liigan maalitykki hukkasi tehonsa – edessä uusi alku: "Saamme erittäin motivoituneen pelaajan"Olli Jokisen Jukurit vahvistuu: Pohjois-Amerikassakin pelannut huippulupaus haaviin – "Unelma"SM-liigassa pelaajaliikehdintää – Pelicans saa vahvistuksen loppukaudeksiSopimus purettu – yksi HPK:n viime kauden mestaruuden kulmakivistä jättää seuranHIFK vahvisti rivejään pistelingolla – taitava suomalaishyökkääjä saapuu vihdoin Helsinkiin
LiigaHPKJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 06:59
    HIFK

    Tämäkin vielä, HIFK? Fiaskosaavutus uhkaa

  • 06:02
    Mestis

    SM-liigaan kaavaillaan hurjia – todettiin Ruotsissa "liian suosituksi"

  • Eilen19:17
    Liigaviikko

    Doug Shedden paljastaa nyt korttinsa SM-liigassa – "Sanoi, ettei voi sietää tätä"

  • Eilen17:32
    Jääkiekko

    Jukka Rautakorpi SM-liigan kuumasta perunasta: "Vihdoinkin"

  • Eilen16:43
    HIFK

    Sarjajumbo HIFK:lle kanadalaisvahvistus