Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

SM-liigajyrä Tapparan ydinongelma paljastunut kolmessa peräkkäisessä romahduksessa: "Ei tätä voisi Jukka Jaloselle mennä esittelemään"

Elmeri Elo / All Over Press
Julkaistu 19.11.2020 17:00
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Tapparan useat johtoaseman menetykset jääkiekon SM-liigassa ovat paljastaneet ongelman päävalmentaja Jussi Tapolan päämäärättömältä vaikuttavassa pelitavan etsimisessä. MTV Urheilun asiantuntija Petteri Sihvonen ei ymmärrä, miksi Tapola ja Jukka Rautakorpi ovat hakeneet niin isoja uudistuksia tamperelaisten sinänsä hyvin toimineeseen sapluunaan.

Ajat ovat toden teolla muuttuneet siitä, kun Tappara uuvutti illasta toiseen vastustajat junnaavalla pelitavallaan. Nyt 2010-luvun kestomenestyjästä on vähitellen tullut joukkue, joka saattaa hukata hyvin näpeissä olleen ottelun yhdessä hetkessä.

LUE MYÖS: SM-liigassa säästöjä haetaan nyt kaikesta: HIFK alentamassa palkkoja loppukaudeksi, Tappara tinkii myös arjen luksuksesta

Viime kaudella Tappara suli Jukka Rautakorven valmennuksessa lukuisia kertoja ratkaisuhetkillä. Jussi Tapolan otettua jälleen valmennusvastuun kirvesrinnat ovat kokeneet keskellä peliä monia ikäviä käänteitä.

Tämä on tapahtunut viikon sisään kolmesti, kun ensin viime perjantain paikallisottelussa Ilves käänsi Tapparan 2-0-johdon edusteekseen muutamassa minuutissa. Lauantaina Pelicans iski päätöserässä neljä häkkiä ottaen 5-1-voiton ja nyt tiistaina Sport nousi jatkoajalle kolmen maalin takaa-ajoasemasta.

Petteri Sihvonen vyöryttää asian päävalmentaja Tapolan niskoille. Pitkäaikaisen menestyjäkaksikon Rautakorven kanssa muodostanut valmentaja on halunnut lähteä uudistusten tielle, muttei ole itsekään varma siitä, millaista peliä juuri tämän joukkueen tulisi pelata.

– Minun mielestäni näin ei pitäisi valmentaa. Tapola on saanut oppia myös Jukka Jaloselta, eikä Jaloselle voisi mennä esittelemään, että ”emme oikein tiedä, miten aiomme tällä kaudella pelata”. Tämä on tiivistettynä tämä Tapparan sotkun syy, Sihvonen linjaa MTV Uutiset Liven Liigaviikko-ohjelmassa.

– Uudistukset pitäisi mielestäni tehdä sen vanhan pohjalta eikä todellakaan niin, ettei vielä tiedetä, mikä tälle joukkueelle sopii. Ei tämä joukkue ole sen kummempi kuin mikään aiempikaan Tapparan joukkue.

Sihvonen kuitenkin arvostaa sitä intohimoa muutoksen hakemiseen. Nyt Tapparassa on kuitenkin lähdetty tekemään peruskorjausta vain pientä huoltoa vaatineelle koneelle.

– Tapola on valmentanut Tapparan kahteen mestaruuteen. Kovin paljon siitä ei tarvitsisi muuttaa mitään. En ymmärrä, että miksi muuttaa muuttamisen takia, Sihvonen sanoo.

5:21Maalikooste: Sport - TapparaTapparan ote kirposi viime tiistaina Vaasassa pahanpäiväisesti.

Tapparan ydinongelma paljastuu vaikeina hetkinä

Yksi huolestuttava asia Tapparassa on myös sen pelaajarakenne. Tähän kauteen tulleet monet ulkomaalaispelaajat tuntuvat pelaavat täysin eri peliä kuin Tappara-ytimen muodostavat Jukka Peltola tai Kristian Kuusela.

LUE MYÖS: HIFK:n tarjoama nöyryytys vain jäävuoren huippu – SM-liigan jumbojoukkueella päällä huolestuttava trendi: "Se suunta on nyt ohi"

Asiantuntijan mukaan Tapparan pelistä on paljastunut otteluiden edetessä seikkoja, jotka kertovat jotain systeemin hauraudesta.

– Sanoisin näin sen ammattikielellä, että alkuun Tappara vieroksui tällaista kiekkokontrollia, mutta nyt se on ollut pakko ottaa se siihen pitkin hampain.

– Eka erä pelataan hyvin, toinen erä menee ok ja kun kolmannessa vastustaja on kenties takaa-ajossa ja alkaa prässätä, niin Tappara ikään kuin paljastuu siinä, ettei se kiekkokontrolli ole heidän ydinosaamisaluettaan tällä hetkellä, Sihvonen analysoi.

Lisää aiheesta:

SM-liigassa jyllää vastustamaton mylly – isot nimet Rikard Grönborgista Jori Lehterään ja Pasi Nurmiseen saaneet näpeilleenPetteri Sihvonen teki rajun havainnon Olli Jokisesta – mitä ihmettä Kärpissä oikein tapahtuu?Onko SM-liigajätin villi valmentajaratkaisu uhka vai mahdollisuus? Petteri Sihvonen jyrähtää HIFK-pomon asemastaKymmenen väitettä: Petteri Sihvoselta kovia sanoja SM-liigasta – HIFK:n "käsittämätön toiminta" hämmentääSihvonen: Tätä menoa Tappara päästää ehdoin tahdoin Ilveksen ohitseen – "Valta Tampereen jääkiekkoilussa on vaihtumassa"Petteri Sihvoselta suorat sanat Tapparan pelistä: Jukka Rautakorpi ei ole täysin tehtäviensä tasalla
LiigaTapparaJääkiekkoMTV Uutiset LiveUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • Eilen21:40
    NHL

    Kaapo Kakosta merkittävä päivitys

  • Eilen21:23
    KooKoo

    Tehtyä maalia ei huomannut kukaan – kiekko löytyi SM-liigahäkistä pelikatkolla

  • Eilen20:56
    Pelicans

    Sami Kapanen tiuski: "Mitä sinä haluat?" – Päästeli sitten harvinaislaatuista kritiikkiä

  • Eilen20:22
    HPK

    Tyly putki katkesi SM-liigan surkeimman vierasjoukkueen kustannuksella – "Karua, jos olisimme taas hävinneet"

  • Eilen20:05
    SaiPa

    Raju näytös – Raimo Helminen tiukkana: "Valehtelevat todella paljon"