Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

SL: Vuoden turhake valittu – muovinen kananmunakenno voitti typeryydellään

Vuoden turhake on tuonut väriä kananmunahyllyyn.
Vuoden turhake on tuonut väriä kananmunahyllyyn.Suomen Luonto
Julkaistu 10.12.2015 08:52

MTV LIFESTYLE

Suomen Luonto on jälleen äänestänyt vuoden turhakkeet. Tänä vuonna voiton vei muovinen kanamunakotelo. Kunniamaininta meni mainospostikääre Postiselle.

Värikkäitä legopalikoita muistuttavia muovisia munakennoja ei voi olla huomaamatta ruokaostoksilla käydessään. Muna Foodsin vuoden alusta markkinoille tuomia munakennoja on markkinoitu erityisesti lasten leluiksi, säilytysrasioiksi ja kasvualustoiksi sopiviksi.

Munakennoja saa neljässä eri värissä, sekä lisäksi sesonkipakkauksina halloween-, pääsiäis- ja joulukuoseissa.

– Koteloa on kehuttu siitä, että se soveltuu irtokananmunille ja on kestävä ja pestävä, kommentoi Muna Foodsin myyntijohtaja Ilkka Tirkkonen Suomen Luonnolle.

Tirkkonen sanoi myös haastattelussa, että muovisten koteloiden tavoitteena on ollut tuoda uutta ilmettä kananmunahyllyyn ja täydentää munavalikoimaa.

Turhakkeeksi yksimielisesti äänestetty tuote ei kuitenkaan säväyttänyt raatia. Munakennot saivat kritiikkiä muun muassa materiaalistaan, soveltuvuudestaan lasten leikkeihin sekä kierrätyksen haastavuudesta verrattuna pahviseen kennoon.

Vuoden uutuusturhakkeita listalla ovat avokadotyökalu, porkkananteroitin, viinirypäleleikkuri, käyttövalmiit siivousliinat ja pyykin sekaan laitettavat värin ja lian keräävät mikrokuituliinat. Jo aiempina vuosina listalta löytyneitä turhakkeita ovat esimerkiksi lusikkaselfiekeppi, hajustetut terveyssiteet ja mansikankannanpoistaja.

Lähde: Suomen Luonto

Lisää aiheesta:

Ketjut paljastavat joulun hittilelut – nämä revitään pian käsistä: "Yksi halutuimmista lahjoista"Huomasitko jo? Legendaarinen suomalaistuote katosi vähin äänin kaupoista: "Pitää valitettavasti paikkansa"Prismoihin rantautuu nyt nerokas ruokaidea Oulusta – tuotevalikoima lähes rajaton: "Asiakkaalle ekologinen, edullinen ja siksi kiinnostava vaihtoehto"Mitä joululahjaksi lapselle? Vuoden 2020 parhaat lelut on valittuFleecekangas on "vuoden pahin turhake": Pahentaa vesistöjen tilannettaEthän sorru näihin ostoksiin Ikeassa käydessäsi?
SäästäminenEkologisuusLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Säästäminen
  • ma05:33
    Raha

    Temuttajien saituudesta yllättävä havainto: "Perisuomalainen synti"

  • 24.10.06:31
    Kirjastot

    Säästätkö sinäkin huomaamattasi satasen kuussa? Tätä et tiennyt kirjastostasi

  • 30.7.19:23
    Talous

    "Säästömoodi on valitettavasti jäänyt päälle" – suomalaisten pankkitileillä aiempaa enemmän rahaa

  • 23.7.17:01
    Ruokakauppa

    "Ei kehtaa pitää myynnissä täyteen hintaan" – loimaalaiskauppa taklaa hävikkiä "euron laareilla"

  • 7.7.15:26
    Ruokakauppa

    Ethän häviä rahaa pulloja palauttaessa? Toimi tästä lähtien näin!