Sisäministeriö, Maahanmuuttovirasto ja Suomen Punainen Risti kertovat kello 15 Ukrainasta pakenevien ihmisten auttamisesta sekä vastaanotosta Suomessa.
Tiedotustilaisuudessa käsitellään sitä, kuinka paljon ukrainalaisia turvapaikanhakijoita on saapunut Suomeen ja miten EU:n uusi tilapäisen suojelun direktiivi toimii? Tarkoituksena on kertoa myös siitä, miten suomalaiset voivat pakolaisia auttaa.
Tilaisuudessa ovat paikalla esimerkiksi sisäministeri Krista Mikkonen (vihr.), ylijohtaja Minna Hulkkonen, Maahanmuuttoviraston apulaispäällikkö Elina Immonen ja SPR:n edustaja.
Kello 15.55. Venäjän sisäisen tilanteen muuttumiseen on varauduttu. Tilannetta seurataan rajalla tarkasti ja varaudutaan erilaisiin tilanteisiin.Tiedotustilaisuus päättyi ja lopetamme seurannan. Kiitos mielenkiinnosta.
Kello 15.52. Suomalaisten auttamishalu on ollut suurta. Luotettavien järjestöjen kautta kannattaa auttaa. Huijauksiakin on jo tapahtunut. Myös myöhemmin tarvitaan apua, kun ukrainalaisia tulee mahdollisesti enemmän Suomeen. Rahallisen tuen lisäksi voi lähteä vapaaehtoiseksi. On paljon järjestöjä, jotka auttavat.
Kello 15.50. Venäläisten tulijoiden määrä on lisääntynyt noin parilla sadalla hengellä. Suomi on yksi kauttakulkumaa Eurooppaan. Viisumihakemuksia on vähän enemmän tullut, mutta tuoreet määräät eivät ole tiedossa.
Kello 15.41. Venäläisten tulijoiden määrässä on pientä kasvua, mutta kokonaismäärät ovat yhä pieniä. Venäläisten turvapaikkahakemuksia arvioidaan yksilöllisesti. Venäjä arvioidaan turvalliseksi maaksi. Venäjältä ei ole tullut poikkeuksellista määrää turvapaikkahakemuksia.
Kello 15.39. Tässä vaiheessa on vaikea arvioida kustannuksia vastaanotosta, kun tulijoiden määrää ei tiedetä. Sisäministeri Mikkosen mukaan hallitus on varautunut kustannuksiin. EU katsoo, miten jäsenvaltioita voidaan tukea, tämä työ on vielä kesken. Espanjassa, Italiassa ja Puolassa on suuret vähemmistöt ukrainalaisia Euroopassa. Suomessa on noin 7 000 ukrainalaisen yhteisö. Suomi saattaa olle pakolaisten silmissä syrjäinen maa. Kaikki otetaan vastaan, jotka Suomeen tulevat Ukrainasta.
Kello 15.32. Hätäapu-keräys tuottanut jo noin 10 miljoonaa euroa. Info-pisteisiin kerätään suomalaisten antama apu, joka koskee niin kuljetuksia, tavaroita ja majoitusta. SPR koordinoi verkkosivujensa kautta apua.

