Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sisäilmaongelmista puhuva leimataan helposti luulosairaaksi – voi joutua syrjityksi

Kuvituskuva.
Kuvituskuva.All Over Press
Julkaistu 17.12.2017 05:24

MTV UUTISET – STT

Huonosta sisäilmasta kärsitään monella työpaikalla, mutta asian ottaminen esille ei ole työntekijälle aina helppoa. Tampereen yliopiston tutkimuksen mukaan sisäilmaongelmista kärsivät kokevat syrjintää muita useammin.

Syrjintäkokemuksia raportoivat erityisesti ne työntekijät, jotka epäilevät haittaa aiheuttavaa homeongelmaa työympäristössään. Syrjintää ilmenee etenkin työtovereiden ja esimiesten asenteissa, tiedonsaannissa sekä työn ja työvuorojen jaossa.

Tutkimus perustui Tilastokeskuksen vuoden 2013 työoloaineistoon. Siinä palkansaajilta kyseltiin myös kokemuksia puutteellisesta ilmanvaihdosta ja homeesta sekä syrjinnästä. Vastaajia oli noin 4900.

Esimerkiksi homeongelmista haittaa kokeneista työntekijöistä 26 prosenttia oli kokenut syrjintää esimiesten ja muiden työntekijöiden asenteissa. Luku on kaksinkertainen verrattuna niihin, jotka eivät raportoineet sisäilmahaittoja. Heistä syrjintää oli kokenut 13 prosenttia.

– Syrjinnässä nousivat esiin erityisesti kielteiset asenteet muiden taholta sekä tiedonsaannin ongelmat, kertoo tutkimusta johtanut sosiaalipsykologian yliopistonlehtori Eerika Finell.

Finell huomauttaa, että tilastoista ei voi tehdä suoria johtopäätöksiä syy-seuraussuhteista. Syrjintäkokemukset voivat johtua osin siitä, että työntekijät uhattuina herkistyvät huomaamaan kaikenlaiset säröt sosiaalisessa vuorovaikutuksessa.

Syyllistämistä ja yksin jäämistä

Tutkimuksen aineistona oli myös kansalaisten sisäilmaongelmiin liittyviä kirjoituksia.

– Niissä epäoikeudenmukaisuuden kokemukset nousevat alleviivatusti esiin, Finell summaa.

Kirjoittajat kertoivat esimerkiksi joutuneensa syyllistetyksi sairauslomista, muille koituneesta lisätyöstä tai siitä, että he vaativat työpaikalleen tutkimuksia ja korjauksia. Monia on myös leimattu luulosairaiksi.

Eräs vastaaja kertoi olleensa arvostettu työntekijä, mutta sai myöhemmin diagnoosin työperäisestä astmasta. Juuri ennen eläköitymistään hän sai tiedon siitä, että jää ilman tavanomaista huomionosoitusta 30-vuotisesta työurastaan. Syyksi ilmoitettiin, että hän ei ansainnut sitä sairauslomiensa vuoksi.

Tutkimuksessa ei selvitetty vastaajien oireita tai niiden aiheuttajia vaan ainoastaan työntekijöiden kokemuksia. 

Lisää aiheesta:

Epäasialliset kysymykset varjostavat rekrytointeja – naiset kertovat syrjinnästä työhaastatteluissaTyöterveyslaitos: Etätyön vaikutus elintapoihin selvitetty – "Intensiivistä ja kuormittavaa"Puolet suomalaisista on joskus rakastunut työpaikallaan – näin suomalaiset suhtautuvat työpaikkaromansseihinHuutamista, nolaamista ja kielto lähteä päivystykseen – Mieluummin työtön -tili paljastaa työelämän julman puolen SuomessaTyöväkivalta vähentynyt koronan myötä, mutta lisääntynyt pitkällä aikavälillä: "Usein syyllistetään uhria"Yllättävä tutkimustulos: Jopa 70 prosenttia sisäilmasta oireilevista sai apua terapiasta
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 00:01
    Yhteiskunta

    Isien osuudessa vanhempainvapaissa tapahtunut suuri muutos

  • Eilen22:15
    Lotto

    Tässä loton oikea rivi

  • Eilen21:06
    Onnettomuudet

    Lapsi loukkaantunut vakavasti Kouvolan Action Parkin volttimontussa

  • Eilen19:41
    Sanna Marin

    Marinilta suora vastaus kysymykseen vaaliehdokkuudesta

  • Eilen18:42
    Sanna Marin

    Sanna Marin otti kantaa, mitä Suomen pitäisi nyt tehdä