Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sisäilmakampanja tuo yli sata sisäilmapistettä Suomeen

kuva: futureimagebank
kuva: futureimagebankfutureimagebank.com
Julkaistu 07.11.2002 13:51

Suomeen perustetaan osana sisäilmakampanjan vuotta yli sata sisäilmapistettä eri puolille maata. Kansalaiset, taloyhtiöiden luottamusmiehet, remontoijat ja omakotirakentajat löytävät infopisteistä alan tietoa.

Helsinkiin on avattu kaksi uutta sisäilmapistettä, toinen keskustaan Annankadulle Kiinteistöalan kirjakauppaan ja toinen Malmille Kiinteistöalan koulutuskeskukseen.

Kampanjan tavoitteena on mm. lisätä tietoa ja vastuuntuntoa sisäilmaongelmiin. Samalla korostetaan, että sisäilmaongelmiin tulee tarttua ripeästi. Huono sisäilma tuo mukanaan sairauksia, vähentää ihmisen viihtyvyyttä ja alentaa työtehoa sekä aiheuttaa näin kustannuksia myös koko kansantaloudelle.

Sisäilmakampanjassa on mukana yli 50 järjestöä, tutkimuslaitosta ja koulutusorganisaatiota. Sosiaali- ja terveysministeriön rahoittaman kampanjan toteuttavat Allergia- ja astmaliitto, Asumis-terveysliitto Aste, Hengitysliitto Heli sekä Sisäilmayhdistys. Kiinteistöliitto kantaa vastuun paikallisista Asu terveellisesti -seminaareista.

Sisäilmatietoa Dubaihin

Johtavat suomalaiset sisäilmaosaajat Suomen Ilmastointi ja Savunpoisto sekä AT-sisäilma Oy aloittivat viikonvaihteessa ensimmäisinä eurooppalaisina sisäilmatietouden viemisen Dubaihin. Yritykset aloittivat sisäilman kartoituksen huipputasolla sikäläisen World Trade Centerin ylimmässä edustus- ja neuvottelukerroksessa, missä paikalliset talousmahdit tapaavat toisiaan.

(MTV3-STT)

Lisää aiheesta:

Nerokas graavilohikikka: Säästät jouluna aikaa ja rahaa!Nuori kuski ajoi poliisipartion ohi Vantaalla – tämä näky sai poliisin pysäyttämään ajoneuvonOdotatko pakettia? Näin sinua saatetaan nyt yrittää huijataLiikenteessä kymmeniä tuhansia laittomia henkilöautoja – ei kai omasi ole joukossa?Mies, pissattaako jatkuvasti? Tästä voi olla kyseVäärennetty carbonara sai Italian raivon valtaan – ministeri vaatii EU:lta välitöntä tutkintaa
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 17:45
    Jouluruoka

    Nerokas graavilohikikka: Säästät jouluna aikaa ja rahaa!

  • 16:05
    Liikennevalvonta

    Nuori kuski ajoi poliisipartion ohi Vantaalla – tämä näky sai poliisin pysäyttämään ajoneuvon

  • 12:15
    Verkkohuijaukset

    Odotatko pakettia? Näin sinua saatetaan nyt yrittää huijata

  • 09:32
    Autot

    Liikenteessä kymmeniä tuhansia laittomia henkilöautoja – ei kai omasi ole joukossa?

  • 06:44
    Miehet

    Mies, pissattaako jatkuvasti? Tästä voi olla kyse