Riikka Purran (ps.) sosiaalisessa mediassa nähdyt kuvat viestivät leikkauksista liiemmin anteeksi pyytelemättä, eikä vastaavaa ole aiemmin juuri nähty, sanoo tutkija Johanna Vuorelma.
Syyskuussa 2015 pääministeri Juha Sipilä (kesk.) katsoi Kesärannassa tiukkailmeisenä suoraan tv-kameran linssiin ja piirsi katsojille karua kuvaa Suomen talouden tilasta.
– Lähivuodet ovat vaikeita. Joudumme tekemään sarjan kivuliaita päätöksiä, joiden avulla yhteiskuntamme rahoitus saatetaan kestävälle pohjalle. Ymmärrän, että muutos on vaikea, Sipilä sanoi Ylen televisioimassa puheessa .
Sipilän tv-puheen aikaan Suomen julkinen talous oli useita vuosia velkaantunut, ja napit olivat työmarkkinoilla vastakkain. Keskustan, kokoomuksen – ja myös perussuomalaisten – muodostama hallitus oli linjannut sopeuttavansa ja parantavansa Suomen kilpailukykyä.
Vajaa vuosikymmen myöhemmin perussuomalaiset on jälleen julkista taloutta sopeuttavassa hallituksessa. Säästöistä osa osuu sosiaalietuuksiin, joita saavat muun muassa pienituloiset ja työttömät.
Helmikuussa perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra jakoi viestiä leikkauksista hieman toisenlaisin ottein kuin Sipilä. Hän päivitti viestipalvelu X:ään kuvia leikkauslaudoista, joissa on hänen kasvonsa.
–Jos ei näillä laudoilla onnistu kunnolla leikkaaminen, ei sitten millään, Purra kirjoitti huumoriksi tarkoittamassaan päivityksessä.
Myöhemmin julkaistussa kansanedustaja Miko Bergbomin (ps.) Instagram-päivityksessä Purra esiintyy käsissään sakset ja kasvoillaan hymy.
