Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sipilä Malmin kentästä: Mitään ei ole sovittu, pakkolunastus ei tule kysymykseen

Lehtikuva
Julkaistu 24.02.2017 13:54
Toimittajan kuva

Jaakko Loikkanen

jaakko.loikkanen@mtv.fi

jaakkoloikkanen

Pääministeri Juha Sipilän mukaan valtio ei ole pakkolunastamassa Malmin lentokenttää. Sipilän eiliset kommentit ovat herättäneet hämmenystä hallituksen linjasta asiassa.

Sipilä (kesk.) totesi eilen eduskunnassa, että hallitus on valmis pelastamaan Malmin lentokentän. Tänään hän painotti, että asia on täysin Helsingin kuntapäättäjien käsissä.

– Kaikki on aina mahdollista niin kauan kuin kaivinkone on alueella. Jos uusi valtuusto Helsingissä päätyy johonkin toiseen ratkaisuun, niin omalta puoleltani ainakin siihen on mahdollista lähteä tarkastelemaan esimerkiksi vaihtoehtoisia alueita, Sipilä sanoo.

Sipilä viittaa vaihtoehtoon, jossa valtio luovuttaisi Helsingille jonkin muun maa-alueen vastineeksi Malmin kentän alueesta. Esillä on ollut muun muassa Santahamina. Se on kuitenkin puolustusvoimien käytössä, eikä siitä luopuminen vaikuta realistiselta. Sipilä korostaa, että asia voi edetä vain yhteistyössä.

– Pakkolunastaminen ei käytännössä tule kysymykseen.

Oma ilmailuharrastus "ei vaikuta"

Sipilä tunnetaan inokkaana ilmailuharrastajana, ja hän on muun muassa lentänyt virkamatkojaan itse.

Hänen mukaansa Malmin kentän merkitys suomalaiselle ilmailulle on ollut suuri muun muassa laajamittaisen lentokoulutuksen vuoksi.

– Kyllä se aika tärkeä ja keskeinen paikka on ollut yleisilmailulle ja sitä kautta myös ammatti-ilmailulle.

Sipilältä kysyttiin eduskunnassa, puolustaako hän Malmin kenttää oman ilmailuharrastuksensa vuoksi.

– No en todellakaan, pääministeri tuhahti.

Ulkoministeri Timo Soini kertoo STT:n mukaan, että mitään esitystä Malmin kentästä ei ole. Keskustan ja perussuomalaisten kanta on, että jos päästään Helsingin kanssa sopimukseen, ei ole estettä valtion mukanaololle järjestelyissä. 

Lisää aiheesta:

Ministeri Ranne lupaa maakuntalentojen jatkuvan – rahoitusta ei vielä olePetteri Orpo Venäjän Ahvenanmaan-konsulaatista: "Historiallinen jäänne" – pitää ulkoministeri Blinkenin vierailua erittäin tärkeänä Mikä on Malmin lentokentän kohtalo? "Käsillä on riitatilanne", sanoo lentokenttäyhdistys, joka aikoo jatkaa toimintaa edelleenMalmin kentästä kova vääntö hallituskumppanien kesken – "Päätöksenteko ei saa olla näin poukkoilevaa" Sipilä: Hallitus on valmis pelastamaan Malmin lentokentänSoinilta "kohtelias täystyrmäys" Bernerin kritisoidulle liikenneselvitykselle
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen22:33
    Kadonneet

    Helsingissä kateissa ollut nainen löytynyt

  • Eilen22:27
    Kadonneet

    Keravalla kateissa ollut mies löytynyt

  • Eilen21:36
    Teboil

    Yle: Yksityisasiakkaat eivät voi ostaa enää Teboil-asemilta polttoainetta

  • Eilen20:01
    Politiikka

    Orpo: Marinin hallituksen törsäilyn hinta maksetaan nyt

  • Eilen19:34
    Opiskelu

    Etäopiskelun määrä räjähti – tällaiset ovat korkeakoulujen läsnäolovaatimukset nyt