Autonrenkaista peräisin oleva kumijauhe heikentää liejusimpukoiden terveydentilaa. Tuoreen tutkimuksen mukaan kumijauhe aiheuttaa simpukoille stressiä ja vaurioita sekä soluelimiin että perimään. Autonrengaskumi sisältää useita haitallisia aineita, jotka voivat myös kulkeutua eteenpäin ravintoketjussa. Yhdysvalloissa autonrengaskumin sisältämien myrkkyjen on epäilty aiheuttaneen kalakuolemia.
Tutkimuksessa liejusimpukoita altistettiin autonrengaskumijauheelle akvaario-olosuhteissa Hangon Tvärminnen tutkimusasemalla. Koe osoitti, että kumijauhe ei ole hyväksi merieliöille.
– Pitkäaikainen altistus autonrengaskumille aiheutti solunsisäisiä stressivasteita simpukoissa ja se kertoo, että niiden solunsisäinen puolustusjärjestelmä on ollut tosi kuormittunut, kun ne ovat joutuneet kontaktiin autonrengashippusten kanssa, kertoo Suomen ympäristökeskuksen tutkija Pinja Näkki.



