Simo Laaksonen koki GP3-sarjan sprinttilähdössä sunnuntaina Itävallassa ison pettymyksen. Tekniset ongelmat pudottivat hänet pistetaistelusta ja maaliin hän ajoi vasta sijalla 15.
F1-kisaputki jatkuu C Morella –
seuraavaksi Itävalta!Sunnuntai: Itävallan GP klo 15.55, ennakkotunnelmat klo 14.30!
Kaikki F1-kauden ajojaksot suorina C Morella.
Laaksonen oli lauantain kisassa ajanut yhdeksänneksi. Sprinttikisan osalta toiveet olivat korkealla ja tekninen vika heti startissa oli sitäkin harmittavampi takaisku.
– Kauden paras startti ja sen jälkeen tuli seinä vastaan. Lämmittelykierroksella vaihteistoon iski joku tekninen vika. Vaihteisto ei suostunut vaihtamaan ykkösvaihteelta kakkosvaihteelle. Startissa kävi samoin, Laaksonen harmitteli.
– Liikkeellelähtö oli kauden paras, mutta kun en saanut kakkosvaihdetta päälle niin muut ajoivat molemmilta puolilta ohi. Sama ongelma uusiutui vielä radan ensimmäisessä mutkassa, jossa sitten loputkin koko letkasta ajoi minusta ohi, Laaksonen jatkoi.
Kilpailun ensimmäisellä kierroksella turva-auton tullessa radalle Laaksosen autoon iski toinen tekninen vika. Ohjauspyörään asennettu ajanottolaite meni epäkuntoon.
