Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Siivooja Paula kertoo käsittämättömästä raivosta: "Ihmiset syyttävät, että on minun syyni, jos he sairastuvat koronaan"

Julkaistu 05.12.2020 17:06
Toimittajan kuva

Eerikki Pitkänen

eerikki.pitkanen@mtv.fi

Korona on lisännyt ihmisten aggressiivisyytta siivoojia kohtaan, kertoo siivousalalla työskentelevä Paula* MTV Uutisille.

Paulan kertoo huomanneensa selkeästi, miten ihmisten käyttäytyminen siivoojia kohtaan on muuttunut korona-aikana. Hän kokee työssään usein huutamista ja raivoamista, vaikka aiemmin hänen työjälkeensä on oltu tyytyväisiä.

Lue myös: MTV seuraa koronan etenemistä: Suomessa 460 uutta tartuntaa – Pirkanmaalla uusien tartuntojen määrä ennätyslukemissa

Paulan mukaan monissa hänen siivouskohteissaan tilojen siivoamista ja desinfiointia on tehostettu koronan leviämisen ehkäisemiseksi, mutta tiukan aikataulun vuoksi se ei ole aina mahdollista.

– Olen yrittänyt selittää, että teen, mitä pomoni käskee, mutta ihmiset eivät halua ymmärtää, vaan syyttävät minua.

– Ihmiset ovat myös syyttäneet, että on minun syyni, jos he sairastuvat koronaan, koska en ole siivonnut ja desinfioinut hyvin.

Lue myös: Koronan eturintamassa työskenteleville vaaditaan koronalisää: "He ovat pitäneet henkensä kaupalla palvelut käynnissä"

Juttu jatkuu kuvan jälkeen.

"Ihmisten huutamisesta tulee paha mieli"

Paula sanoo ymmärtävänsä sen, että ihmiset ovat peloissaan koronan takia, mutta ei ymmärrä sitä, että tunteita puretaan siivoojaa kohtaan.

– Siitä tulee paha mieli, kun ihmiset huutavat.

Paula itse ei pelkää koronaa ja on tyytyväinen, että vähävaraisena yksinhuoltajana on saanut tehdä töitä, vaikka etätyö ei hänen alallaan olekaan mahdollista.

Lue myös: Kuinka monta koronaviruksen supertartuttajaa Suomessa on? Tutkijat eivät tiedä, miksi jotkut levittävät koronaa enemmän kuin toiset

– Olisi tärkeää, että ihmiset ymmärtäisivät, että siivooja tekee vain työtään eikä voi itse päättää, kuinka kauan käyttää yhden kohteen siivoamiseen.

*Paula ei esiinny jutussa omalla nimellään asian arkaluonteisuuden vuoksi.

Oletko palvelualalla töissä ja kohdannut työssäsi koronaraivoa? Kerro kokemuksestasi meille lähettämällä sähköpostia osoitteeseen uutiset@mtv.fi.

Lisää aiheesta:

Näin sairaanhoitajat ajattelevat näännyttävästä koronavuodesta – "On joustettu, venytty ja tehty kaikki"Itkevät hoitajat ovat todellisuutta teho-osastolla työskentelevälle hoitajalle: "Emme jaksa enää, jos potilasmäärä nousee kevään tasolle"Sairaanhoitaja Karina on huomannut tyrmistyttävän ilmiön – kaikki eivät usko koronavirukseen: "Miten paljon todellisemmaksi tämä voi enää muuttua?"Yhdysvaltalainen teho-osaston hoitaja kertoo, millaisia asioita koronaviruspotilaat katuvat: "Ihmisiä kuolee siksi, että he eivät tajunneet tilanteen vakavuutta"Tätä on työ Meilahden teho-osastolla, jossa kuolema on aina läsnä – vaihtuvia työkavereita on vaikea tunnistaa varusteiden alta: "Emme me mitään sankareita ole"Nämä suomalaiset ammattilaiset ovat nähneet, mitä koronavirus tekee potilaalle ja sairaanhoidolle – "Ei hyvältä näytä näin eturintamalta katsottuna"
KoronavirusSiivousKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella