Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Shokki-ilmoitus: Sami Itani jättää SUL:n puheenjohtajuuden

Sami Itani maaliskuussa 2022.
Sami Itani maaliskuussa 2022.
Julkaistu 09.12.2022 13:29
Toimittajan kuva

Ville-Veikko Valta

ville-veikko.valta@mtv.fi

veksiveksi

Suomen Urheiluliiton puheenjohtaja Sami Itani jättää tehtävänsä henkilökohtaisten syiden vuoksi. SUL tiedotti asiasta perjantaina.

SUL:n mukaan Itani joutui elokuussa sairauslomalle luottamustehtävistään ja päivätyöstään Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulun työelämäprofessorina.

– Olen äärimmäisen kiitollinen ja ylpeä viidestä vuodestani Urheiluliiton hallituksessa, joista neljä sain kunnian toimia puheenjohtajana. Todella surullisin mielin olen kuitenkin päättänyt jättää luottamustehtäväni Urheiluliitossa, myyntiyhtiössämme ja tukisäätiössämme, Itani toteaa tiedotteessa.

– Odotan asteittaista paluuta työelämään, mutta sen aika ei ole vielä tiedossani, joten koen oikeaksi ja kaikkien kannalta vastuullisimmaksi päätökseksi jättää puheenjohtajuuteni.

Uusi puheenjohtaja valitaan huhtikuussa SUL:n liittovaltuuston kokouksessa. Siihen asti puheenjohtajan tehtäviä hoitaa varapuheenjohtaja Riikka Pakarinen.

Suomen yleisurheilulla on takana pitkästä aikaa menestyksekäs kausi. EM-kisoissa Suomi saavutti neljä mitalia, joista kaksi olivat kultaisia.

– Kaiken annoin, mitä suinkin pystyin lajimme, urheilijoidemme ja Urheiluliiton puolesta, ja kokemus on ollut valtavan opettavainen, Itani päättää.

SUL:n toimitusjohtaja Harri Aalto kiittää Itania tasa-arvoa ja toimintatapoja edistävänä johtajana.

– Haluan kiittää lämpimästi Samia viiden vuoden puheenjohtajatehtävästään. Sami on tuonut uutta positiivista näkyvyyttä ja toimintatapaa liiton toimintaan. On ollut erinomaisen mukava tehdä yhteistyötä nuoren puheenjohtajan kanssa, ja se on toiminut saumattomasti, Aalto sanoo tiedotteessa.

Lisää aiheesta:

Hiihtoliitto myllerryksessä – toiminnanjohtaja sai lähteäYksi ehdokas vähemmän: Jukka Toivakka jää pois Jääkiekkoliiton puheenjohtajakisastaYllätysnimitys! Moukarimestari Olli-Pekka Karjalainen valittiin Lentopalloliiton johtoonMika Kulmala syrjään Hiihtoliiton toiminnanjohtajan paikaltaValmennusjohtaja vaihtuu, SUL-pomo perustelee päätöstä – "Välillä asiat vaativat muutosta"Ville Niinistö hakee Palloliiton puheenjohtajaksi
YleisurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu
  • 14:18
    Urheilu

    Seiväslegenda Pentti Nikula on kuollut

  • 07:44
    Doping

    Karkkiselitys käyttöön: Sprintterin dopingtapaukselle sinetti

  • Eilen18:34
    Urheilu

    WA: Ex-työntekijät kavalsivat 1,5 miljoonaa

  • ti19:01
    Topi Raitanen

    Topi Raitaselta ankea päivitys terveystilanteestaan – "Ei ole muuta vaihtoehtoa"

  • 23.10.18:34
    Doping

    Myönsi dopingin – yleisurheilun ME-nainen vuosiksi ulos