Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Serbian presidentti väistyy maan valtapuolueen johdosta

Serbian presidentti Aleksandar Vucic
Serbian presidentti Aleksandar VucicVirginia Mayo / POOL
Julkaistu 27.05.2023 19:06

MTV UUTISET – STT – AFP

Serbian presidentti Aleksandar Vucic ilmoittaa luopuvansa maan valtapuolueen, Serbian edistyspuolueen, johdosta.

Vucic on johtanut Serbian edistyspuoluetta yli kymmenen vuotta. Hänen uskotaan ilmoituksesta huolimatta säilyvän maan johtavana poliittisena hahmona.

Vucic on jo ilmoittanut suunnitelmistaan muodostaa valtakunnallinen liike, jonka odotetaan vähitellen yhdistyvän Serbian edistyspuolueeseen.

Serbiassa on odotettu illaksi laajoja protesteja pääkaupunki Belgradiin. Hallitusta vastustavien mielenosoitusten oli määrä alkaa iltakuudelta Suomen aikaa. Viimeaikaisissa protesteissa on vastustettu "maassa vallitsevaa väkivallan kulttuuria".

Lue myös: Kaksi joukkoampumista sai serbialaiset kadulle vastustamaan väkivaltaa ja maan kahtiajakoa lietsovaa mediaa

Protestit saivat alkunsa kahdesta maata järkyttäneestä joukkoampumisesta. Ne laajentuivat presidentti Vucicia ja Serbian edistyspuoluetta vastustaviksi protesteiksi.

Presidentti nimitellyt vastustajia voimakkaasti

Protesteissa on vastustettu muun muassa väkivaltaista sisältöä maan valtamediassa sekä vaadittu maan sisäministerin ja tiedustelupäällikön eroa.

Protestoijat ovat myös kritisoineet sitä, että maan hallitusta lähellä olevat mediat ovat antaneet hallituksen edustajille alustan polarisoida kansakuntaa ja hyökätä vastustajiaan vastaan.

Presidentti Vucic on kutsunut protesteja organisoivia opposition edustajia muun muassa haaskalinnuiksi ja hyeenoiksi, jotka pyrkivät hyötymään tragedioista.

Protesteja on pyritty mustamaalaamaan hallituksen medioissa. Muun muassa niiden kokoa on vähätelty, ja samalla on levitelty salaliittoteorioita siitä, että ulkovallat olisivat protestien takana.

Serbialla on ollut läheinen suhde Venäjään, ja Vucic on pitänyt myös Ukrainan sodan aikana yhteyksiä Venäjän presidentti Vladimir Putiniin.

Eilen tuhannet Vucicin kannattajat osallistuivat presidentin tueksi järjestettyyn Toivon Serbia -mielenosoitukseen. Kyseessä arvellaan olleen vastamielenosoitus tälle illalle suunnitellulle hallinnonvastaiselle mielenosoitukselle.

Serbian asevoimat kohotti valmiuttaan ja lähetti joukkoja Kosovon vastaiselle rajalle

Serbian asevoimat on määrätty valmiustilaan ja serbialaisjoukkoja lähetetty Kosovon vastaiselle rajalle Pohjois-Kosovon mielenosoitusten vuoksi.

Kosovon poliisi otti eilen yhteen serbimielenosoittajien kanssa useilla paikkakunnilla Kosovon pohjoisosassa. Mielenosoittajat vastustivat Kosovon pääministeri Albin Kurtin tekemiä albaanipormestarien nimityksiä.

Kosovon poliisi oli aiemmin eilen kertonut saattavansa vastavalittuja pormestareita paikallishallinnon rakennuksiin.

Edellisen kerran Serbian asevoimat kohotti valmiuttaan viime joulukuussa. Tuolloin entisen poliisin pidättämistä protestoineet serbit pystyttivät Kosovossa barrikadeja ja sulkivat muun muassa kaksi rajanylityspaikkaa Serbian ja Kosovon rajalla.

Sekä Yhdysvallat että EU ovat tuominneet Kosovon toimet tilanteen kärjistämiseksi.

Lisää aiheesta:

Järjestö: Ainakin 55 000 ihmistä osallistui Serbian presidentin järjestämään mielenosoitukseenYli satatuhatta mielenosoittajaa kokoontuu Serbiassa – hallinnon vastaiset protestit jatkuneet jo kuukausiaVaalitulosten mitätöimistä vaativat mielenosoittajat yrittivät tunkeutua Belgradin kaupungintaloonKaksi joukkoampumista sai serbialaiset kadulle vastustamaan väkivaltaa ja maan kahtiajakoa lietsovaa mediaa – Presidentin mukaan mielenosoittajat ovat "haaskalintuja ja hyeenoita"Serbian asevoimat valmiustilaan, joukkoja Kosovon rajalle – Kosovon poliisi otti yhteen serbimielenosoittajien kanssaMellakat Serbiassa kiihtyvät: mielenosoittajat raivoissaan koronalukujen vääristelystä: "Kansalaiset ovat sivullisia uhreja"
SerbiaMielenosoitusUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Serbia
  • 20.10.17:51
    Kuolema

    Suomessa sotarikostuomiotaan suorittanut serbikenraali kuoli

  • 18.8.06:58
    Mielenosoitus

    Hallituksen vastaiset mielenosoitukset yltyneet kaoottisiksi Serbiassa – alkoivat katon romahtamisesta

  • 21.7.21:44
    Unkari

    Unkari ja Serbia aikovat rakentaa öljyputken yhteistyössä Venäjän kanssa

  • 11.7.11:34
    Sotarikokset

    Helena Ranta on nähnyt joukkohaudan äärellä käsittämätöntä pahuutta – suomalaiset auttoivat löytämään totuuden 30 vuotta sitten

  • 29.6.17:41
    Mielenosoitus

    Serbiassa yli satatuhatta ihmistä osoitti mieltään – presidentti uhonnut lisäpidätyksillä