Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Sote-selvitys: Asiakas voisi valita terveyskeskuksen – yksityisten palvelujen korvaukset pois

Selvitysryhmän ehdottamassa mallissa sosiaali- ja terveyskeskus voisi olla julkisen, yksityisen tai kolmannen sektorin toimijan ylläpitämä.
Selvitysryhmän ehdottamassa mallissa sosiaali- ja terveyskeskus voisi olla julkisen, yksityisen tai kolmannen sektorin toimijan ylläpitämä. Lehtikuva
Julkaistu 31.05.2016 09:21(Päivitetty 31.05.2016 09:49)

MTV UUTISET - STT

Asiakas voisi jatkossa valita sosiaali- ja terveyskeskuksen ja listautua siihen, suosittelee asiaa selvittänyt työryhmä. Keskus voisi olla julkisen, yksityisen tai kolmannen sektorin ylläpitämä. Selvitysryhmä suosittaa myös yksityisten palvelujen Kela-korvauksista luopumista. 

Sosiaali- ja terveysministeriön asettaman työryhmän ehdottamassa mallissa asiakas valitsisi ensisijaiseksi asiointipaikakseen sosiaali- ja terveyskeskuksen, joka tarjoaa valikoiman peruspalveluja. Asiakkaan olisi kuitenkin sitouduttava valitsemaansa palveluntuottajaan puoleksi vuodeksi. 

Sosiaali- ja terveyskeskus arvioisi kansalaisen tarvetta ja oikeutta muihin valinnanvapauden piirissä oleviin sosiaali- ja terveyspalveluihin.

Sosiaalipalvelut mukaan 

Ryhmä suosittelee valinnanvapauden ulottamista asteittain myös sosiaalipalveluihin. Ryhmän mukaan sosiaalipalveluita koskevaa tietoa ei ole riittävästi ja monet sosiaalipalvelut edellyttävät runsaasti viranomaispäätöksiä.

Professori Mats Brommelsin johtama selvityshenkilöryhmä julkisti arvionsa asiakkaan valinnanvapaudesta osana sosiaali- ja terveydenhuollon uudistusta tänään. Ryhmä luovutti loppuraporttinsa perhe- ja peruspalveluministeri Juha Rehulalle (kesk.).

Maakunnille kiinteä korvaus

Selvitysryhmä ehdottaa, että valtion rahoitus maakunnille perustuisi pääsääntöisesti kiinteään korvaukseen, joka riippuisi väestön määrästä ja tarpeista.

Maakunnat taas maksaisivat asiakasmäärästä riippuvan kiinteän korvauksen valinnanvapauden piirissä oleville sosiaali- ja terveyskeskuksille. Näin ryhmän mukaan raha seuraisi asiakasta ja tuottajat kilpailisivat laadulla.

Selvityshenkilöiden mukaan työterveyshuolto ei kuulu laajan valinnanvapauden piiriin, koska siitä on säädetty erillislaki.

Hallituksen on tarkoitus linjata valinnanvapautta kesäkuun aikana.  

Kotimaa

Lisää aiheesta:

Saarikko keskustelua herättäneestä sote-asiakkaiden pisteyttämisestä – "Pisteytykset tiettyyn ryhmään kuuluvina"Annika Saarikko kertoo sote-sovusta: Torstaina eduskunnan käsittelyynVerkkouutiset: Sote-palveluiden tarjoajista pelätään tulevan pulaa Keskusta: Valinnanvapautta ei voi toteuttaa kertarysäyksellä – erikoissairaanhoito jätettävä ulkopuolelleTerveyspalveluiden valinnanvapaus alkaa hahmottua – näitä palveluita voisi tulevaisuudessa valitaSote-työryhmä: Valinnanvapauden piiriin myös erikoissairaanhoitoa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen23:02
    Revontulet

    Nyt voi bongata komeita revontulia – "Joulupukkikohan tuolla taivaalla viiletti"

  • Eilen22:31
    Liikenne

    Juna hajosi raiteille ja kaksi autoa syttyi tuleen pääväylillä, mutta joululiikenteessä selvittiin ruuhkitta

  • Eilen21:23
    Kadonneet

    Nainen katosi hautausmaalta Raumalla – havainnot numeroon 112

  • Eilen19:22
    Alexander Stubb

    Presidenttipari osallistui vähävaraisten joulujuhlaan Turussa

  • Eilen19:15
    Kotimaa

    "Kamalan kallista" – tältä vuoden kiireisin ostospäivä näyttää