Heikki Aikio on ollut innokas urheilija ja nuorten pelaajien valmentaja. Epäonnistunut selkäleikkaus tuomitsi miehen vuoteen pohjalle, mutta se ei estänyt häntä aloittamasta uutta harrastusta.
Junioreiden valmentamisesta tuli Heikki Aikiolle rakas harrastus, kun hänen kaksi poikaansa rupesivat pelaamaan jääkiekkoa ja jalkapalloa 1990-luvun alussa. Valmentajan ura kesti kymmenisen vuotta.
– Tykkäsin siitä, että joka ikinen harjoituskerta näin, kuinka lapset kehittyvät. Tuntui myös, että pystyin auttamaan lapsia, joilla ei ollut kotona ihan helppoa. Sain olla heille roolimalli, Heikki kertoo.
Isän iloksi miehiksi varttuneet pojat pelaavat yhä säännöllisesti, ja toinen heistä valmentaa itse jääkiekkoa.

Epäonnistunut leikkaus
Kesällä 2006 Heikin selkä alkoi oirehtia välilevyjen pullistumista ja ahtaumista. Pari vuotta hän sinnitteli töissä ollen välillä sairauslomalla ja tehden töitä makuullaan omassa toimistohuoneessaan. Työnteko oli pakko lopettaa, kun kovat kivut ja vahvat lääkkeet veivät keskittymiskyvyn.
– Kun minulta viimein leikattiin pullistumia, yhtä hermoa vioitettiin. Siitä lähti helvetti liikkeelle, Heikki muistelee.
Kivut vain yltyivät, ja liikuntakyky heikkeni. Viime vuonna Heikki oli toisessa leikkauksessa, jossa loputkin pullistumat piti saada pois. Samalla vapautettiin toinen jo aiemmin vioittunut hermo, joka oli pinteessä välilevyn pullistumassa.
Valitettavasti hermo ei vapauttamisesta parantunut, vaan paheni, ja viime kesän jälkeen Heikki ei ole pystynyt juuri kävelemään.
Pari viikkoa sitten Heikille asennettiin kipustimulaattori, jonka tarkoituksena on sähköimpulssien avulla katkaista kipuviestin eteneminen.

