Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
2:08Tyttöjä houkutellaan seksiin esimeriksi alkoholillaTyttöjä houkutellaan seksiin esimeriksi alkoholilla.
Julkaistu 14.01.2019 16:34

Meeri Männikkö

meeri.mannikko@mtv.fi

Oulun seurakunnan verkkokeskustelijat saivat viikonloppuna entistä enemmän yhteydenottoja nuorilta, jotka ovat huolissaan viime aikoina esille tulleista lapsiraiskaustapauksista. Omille vanhemmille ei uskalleta puhua häpeän ja seurausten pelosta.

Nuoret ovat hakeneet apua Oulun seurakunnan verkkokeskustelijoilta entistä aktiivisemmin viikonlopun aikana. Keskustelujen keskiössä ovat pyörineet oman tunnetilan ja kokemuksen käsittely. Yleisesti ottaen nuoret ovat kuitenkin suhtautuneet tilanteeseen aikuisia rauhallisemmin.

– Osaa asia ahdistaa tai pelottaa, mutta se vaihtelee paljon yksittäisen nuoren kohdalla, toteaa nuorisotyönohjaaja ja verkkokeskustelija Mono Kuoppala.

Nuoret voivat päätyä hakemaan aikuisen apua verkosta, kun aiheesta keskusteleminen omien vanhempien kanssa koetaan häpeälliseksi. Lisäksi nuoret voivat pelätä vanhempien antamia negatiivisia seurauksia.

– Osa nuorista kokee, että heidän omaa liikkumisenvapautta rajoitetaan, jos he puhuvat vanhempien kanssa, Kuoppala sanoo.

"Kiukkua, surua, raivoa, pettymystä ja hämmennystä"

Oulun seurakunnan viikonlopun aikana järjestämät tilaisuudet hiljentymistä, rukousta ja keskustelua varten eivät saaneet osakseen kävijäryntäystä.

Tuomiorovasti, Oulun tuomiokirkkoseurakunnan kirkkoherra Satu Saarinen kuitenkin uskoo, että vaikutus heijastui kirkon ovien ulkopuolelle.

– Jo se tieto rauhoittaa ihmisiä, että tällainen mahdollisuus on tarjolla. Meille tuli paljon positiivista palautetta sosiaalisen median kautta, että tällainen järjestettiin, Saarinen kertoo.

Seurakunnan tarjoamalle keskusteluavulle on Saarisen mukaan tarvetta ja ihmiset haluavat puhua. Keskusteluja käydään työntekijöiden ja seurakuntalaisten jokapäiväisissä kohtaamisissa.

– Niissä nousee esille näitä samoja tunteita kuin julkisuudessakin eli muun muassa kiukkua, surua, raivoa, pettymystä ja hämmennystä, Saarinen kuvailee.

Seksuaalirikokset herättävät pelkoa ja ahdistusta Oulun nuorissa – moni hakee apua mieluummin verkosta kuin omilta vanhemmiltaan: "Kiukkua, surua, raivoa, pettymystä ja hämmennystä"

Lisää aiheesta:

Yhä useampi nuori kokee seksuaalista häirintää: jopa 30 000 ilmoitusta kuvista ja videoista – ”Tapaukset kymmenkertaistuneet”Nuori tarvitsee kuuntelijan ja toivoa paremmastaLasten ja nuorten ilmastoahdistus voi lisääntyä pian"Kun nuori kertoo pahasta olosta, aikuisten on kuunneltava": Koronavuosi nosti nuorten itsemurha-ajatukset huolestuttavan korkealle – kaikki eivät saa tarvitsemaansa apuaNuorisotyöntekijä teini-ikäisten väkivaltaisuudesta: Kyseessä monesti hyvin pieni porukka – "Aina on toivoa" Poikia mietityttävät niin seksi, jalkapallo kuin lintulajitkin – yli 10 vuotta palvelleesta Poikien Puhelimesta haetaan tukea vaikeisiin kokemuksiin, mutta myös arjen jakamiseen
Oulun hyväksikäyttötapauksetLapsen seksuaalinen hyväksikäyttöKirkkoNuoretOuluKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Oulun hyväksikäyttötapaukset
  • 31.03.202012:44
    Hovioikeus

    Hovioikeudelta viimeiset tuomiot Oulun hyväksikäyttövyyhdistä – jokaiselle vuosien vankeus

  • 09.12.201916:35
    Hovioikeus

    Oulun hyväksikäyttövyyhtiä käsitellään hovioikeudessa – syyttäjä toivoo kaikilta työtä vastaavan ehkäisemiseksi

  • 05.11.201906:47
    Raiskaus

    Kolmekymppinen mies hyväksikäytti lapsia asunnossaan: 14-vuotiaan uhrin kaverit tulivat apuun, kun mies oli raiskaamassa sammunutta uhria

  • 12.07.201913:51
    Oulu

    MTV paikalla: Oulun seksuaalirikosvyyhdissä annetiin kaksi viimeistä tuomiota: molemmille vankeutta – kaupunginvaltuuston puheenjohtaja kertoo, miten teot ovat vaikuttaneet Ouluun

  • 12.07.201905:36
    Oulu

    Oulun grooming-vyyhdin viimeiset tuomiot annetaan tänään – jo kuusi miestä tuomittu 13-vuotiaaseen kohdistuneista törkeistä seksuaalirikoksista