Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Seksikolumni: Kavereiden ex-kumppaneille ei anneta – piste!

Jakamisen ilosta!
Jakamisen ilosta!MTV
Julkaistu 17.06.2016 20:20
Toimittajan kuva

Rouva Ronski

MTV Lifestylen viikoittaisessa Miehet vastaavat -juttusarjassa etsitään vastauksia kysymyksiin, joihin kaivataan kaksilahkeisten näkemyksiä. Tällä viikolla valittu kysymys sai ronskinkin rouvan hämmentymään: Vaikuttaisi siltä, että useiden miesten mielestä on ok tapailla kavereiden entisiä kumppaneita.

Miesten kysymyksessä pohdittiin tällä viikolla sitä, onko sillä miesten mielestä väliä, että nainen on seurustellut aiemmin jonkun lähipiiriin kuuluvan ystävän kanssa kanssa – voiko häntä silti huoletta tapailla?

Melkein kaikki raatiin kuuluvat miehet olivat vähintäänkin sitä mieltä, että viimeistään sen jälkeen, kun asiasta on kysytty kaverilta, ei kaverin eksän tapailussa ole mitään ongelmaa. Olen visusti eri mieltä.

Haluatko avata ystäviesi vanhat haavat uudelleen?

Jos joku ystäväni olisi seurustellut miehen kanssa, joka sittemmin osoittautuikin vääräksi valinnaksi, ei minulla tulisi mieleenikään hypätä tämän ihmisen kanssa sänkyyn. Koen, että tällainen ratkaisu olisi äärimmäisen epäkunnioittava ystävääni kohtaan – vaikka hän olisikin miehestä jo luopunut.

Vaikka seksinnälkä olisi kuinka kova, menevät ystävyyssuhteeni himojen edelle. Maailmassa riittää seksikumppaneita ja minusta on käsittämätöntä, että nautintoa täytyy lähteä hakemaan muiden apajilta. Kaverin entinen kumppani on kaverin entinen kumppani.

Ainoa poikkeus tähän sääntöön on mielestäni tilanne, jossa ystäväni olisi hetken mielijohteesta yhden ainoan kerran päätynyt sänkyyn miehen kanssa, johon itse kiinnittäisin myöhemmin huomioni. Tällöin en myöskään kutsuisi kyseistä kumppania exäksi. Jos voi olla varma siitä, että tunnesidettä ei ystävän ja kyseisen miehen välille ole ehtinyt syntyä, on mielestäni hyväksyttävää käydä testaamassa, josko miehestä olisi kumppaniksi – tai edes sopivaksi seksikumppaniksi.

Parhaimmillaan tämä voisi johtaa siihen, että voisitte ystäväsi kanssa vertailla kokemuksianne samasta miehestä – eikä tieto tuon houkuttelevan miehen varustuksen koosta olisi enää vain ystävän selostuksen varassa.

Lisää aiheesta:

Seksikolumni: Älä koskaan riko tärkeää seksisääntöä – tämä keskustelu jokaisen pitäisi käydä ystävänsä kanssaSeksikolumni: Nämä asiat olen oppinut seksikumppaneiltani 15 vuoden aikanaSeksikolumni: Näin nainen suhtautuu pieneen penikseenSeksikolumni: Sinkkustatuksen myötä voi kadota eräs tärkeä asia – älä tee tätä mokaa!Seksikolumni: Äly karkaa sängyssä – tämän virheen liki jokainen suomalainen sinkkumies tekeeSeksikolumni: Yhden yön suhde pelastaisi jokaisen kiukkuisen sinkkunaisen
SeksikolumniSeksi ja parisuhdeLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Seksikolumni
  • 28.12.201820:25
    Seksi ja parisuhde

    Seksikolumni: Parasta suuseksiä naiselle ja miehelle – vuoden kiinnostavimmat vinkit ovat tässä

  • 21.12.201820:25
    Seksi ja parisuhde

    Seksikolumni: Seksiin liittyvä stereotypia naisista on täysin väärä – älä mene tähän lankaan

  • 07.12.201820:25
    Joululahjat

    Seksikolumni: Joulu on antamisen ja saamisen juhlaa – tässä täydellinen joululahjavinkki kumppanille

  • 30.11.201820:25
    Seksi ja parisuhde

    Seksikolumni: ”Kyllä tuossa iässä pitäisi jo tyytyä vähempään" – tällaiset kommentit ärsyttävät

  • 23.11.201820:25
    Seksi ja parisuhde

    Seksikolumni: En ole koskaan saanut orgasmia omin sormin – mies, toimi sinäkin mieluummin näin!