Seat esitteli ensimmäisen kaksipyöräisensä, eikä se ole mikään mopo: "Oli valtava haaste luoda jotain täysin erilaista"
Volkswagen-konsernin siipien suojassa toimiva espanjalainen Seat on esitellyt sähköskootterin konseptimallin. Yhtiö aikoo tuoda skootterin tuotantoversion markkinoille ensi vuonna.
Seat tuo ensi vuonna markkinoille skootterin. 125-kuutioiseen polttomoottoripäristimeen verrattavissa oleva sähköinen e-Scooter on espanjalaismerkin ensimmäinen kaksipyöräinen, mikä asetti omia haasteitaan suunnittelupöydälle.
– Automuotoilijoillamme oli valtava haaste luoda jotain täysin erilaista kuin mihin olemme tottuneet, Seatin Francesca Sangalli kertoo.
Vekottimen huippunopeus on 100 kilometriä tunnissa, ja se tarjoaa jopa 115 kilometrin toimintamatkan täydellä latauksella. Akku on mallia irrotettava, joten sen voi ladata vaikkapa työpäivän aikana työpöydän ääressä.
– Halusimme e-Scooterista suoraviivaisen, ikonisen ja käytännöllisen. Emme pyrkineet luomaan visuaalisesti minimalistista pakettia, vaan keskityimme raakaan käytännöllisyyteen, toteaa Joan Melenchon.
Skootteri on suunniteltu ensisijaisesti yhteiskäyttöpalveluille, mutta se on tulossa myyntiin myös sellaisenaan. Laite on pyritty rakentamaan kovaakin kulutusta kestäväksi muun muassa kumia hyödyntämällä.
Satulan alla on tilaa kahdelle kypärälle, ja esimerkiksi matkapuhelimen lataus onnistuu kätevästi USB-pistokkeesta. Kännykälle on myös paikka ohjaustangossa, mikä helpottanee navigointia.
Sähköskootteri on Seatin suunnittelema, mutta varsinaisesta valmistuksesta vastaa barcelonalainen Silence.
Lähde: Seat
Uusimmat
-
19:35
Zelenskyi osallistuu tulevaan G20-kokoukseen, varauksena kuitenkin "osallistujien kokoonpano" – MTV seuraa sotaa
-
19:33
MTV vieraili United Brotherhood -pomon entisellä kiinteistöllä, tältä siellä näytti: Talot olivat vielä kesken, mutta jykevä kassakaappi oli jo paikoillaan
-
19:30
Mean Girls -tähti ei halunnut olla homo ja pakotti itsensä "eheytyshoitoon" 21-vuotiaana – yhdellä terapeutin lauseella oli käänteentekevä vaikutus
-
19:29
Ukraina kiittää Naton selkeää asennetta Venäjää kohtaan – toivotti tervetulleeksi myös Suomi-päätöksen
-
19:19
Turkki on lepytetty, mutta tutkija ei vielä kokonaan huokaisisi helpotuksesta Nato-prosessissa: "Pitää varautua, että yllätyksiä tulee"
-
19:01
Tietyt kasvit ja hedelmät voivat aiheuttaa kivuliaat palovammat auringossa – "En enää ikinä tee mojitoja ennen rannalle menoa"
-
18:59
Kaksi bajamajaa syttyi palamaan Oulussa, myös lähellä ollut pukukoppi käristyi – ei henkilövahinkoja
-
18:44
Suomen kurdiyhteisö pelkää Suomen Turkin kanssa sopimaa Nato-asiakirjaa – "Olemmeko jälleen myytyjä jonkin asian takia"
-
18:36
SM-liigassakin säkenöinyt puolustaja teki KHL-sopimuksen – Ruotsin kiekkopomo reagoi: "En halua uskoa"
-
18:12
Turkin lehdistö hehkutti Erdogania – "Sai Suomen ja Ruotsin hyväksymään kaikki Turkin vaatimukset"
-
18:11
Tässä on Suomen, Ruotsin ja Turkin yhteisymmärrysasiakirja – lue 10 sovittua asiaa sanasta sanaan
-
18:02
Sofia Belórf kertoo, kuinka ystäväpiiri muuttui – muistelee vuosien takaista julkkisjengiään: "Koin sen silloin vähän raskaaksi minulle"
-
18:00
Puola saamassa yli 5 miljardia EU:n sosiaalirahastosta, näin paljon Suomi jäisi tappiolle – Ohisalo: "Hyvin paljon ongelmia"
-
17:58
Miten koirasi matkustaa autossa? Yksi virhe voi olla kohtalokas: "Törmäyspaino on viidenkympin vauhdissa 40-kertainen"
-
17:53
Boris Johnson: "Jos Putin olisi nainen, Ukrainan sota ei olisi syttynyt" – Venäjältä kuivakka vastaus
-
17:48
Therese Johaugin pippalot olivat liikaa olympiavoittajalle – "Kehoni ei kestä sellaista"
-
17:43
Paperilastissa oleva rekka palaa Tyrnävällä, Nelostien liikenne pääsee ohi yhtä kaistaa pitkin
-
17:36
Oikeusministeri Henriksson: Sopimus Turkin kanssa ei tuo uutta luovutuspyyntöjen käsittelyyn
-
17:35
Asiantuntija Turkin luovutusvaatimuksista: Erdoganin ajatuksenjuoksua lähes mahdoton ennustaa – "Turkki pelaa myös Venäjän suuntaan"
-
17:15
Henkilöjunia korvataan linja-autoilla Turun ja Loimaan välillä, sähköratavaurion korjaus kestää puoleenyöhön
-
Lataa lisää