Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

SDP pohtii yhä finanssiveroa

Finanssiverotus on ollut osa SDP:n vaihtoehtobudjettia. Nyt puolue harkitsee Rinteen mukaan, miten sitä voisi toteuttaa.
Finanssiverotus on ollut osa SDP:n vaihtoehtobudjettia. Nyt puolue harkitsee Rinteen mukaan, miten sitä voisi toteuttaa.Lehtikuva
Julkaistu 07.09.2017 15:25

MTV UUTISET – STT

SDP harkitsee yhä rahoitusveroa Suomeen, vaikka Nordea on siirtämässä tänne pääkonttorinsa. Puheenjohtaja Antti Rinne kertoo keskustelleensa asiasta Nordean johtajien kanssa. Hänen mukaansa Nordeaa on kiinnostanut lähinnä se, koskisiko vero kaikkia samalla tavalla.

2:55Suomessa Nordealle parhaimmat edellytykset kasvaa

– Ilmeisesti vastaukset ovat tyydyttäneet SDP:nkin osalta, koska he ovat todenneet, että Suomi on vakaa maa näissä suhteissa, Rinne sanoi STT:lle eduskunnassa.

Finanssiverotus on ollut osa SDP:n vaihtoehtobudjettia. Nyt puolue harkitsee Rinteen mukaan, miten sitä voisi toteuttaa.

– Tarvitsemme rahoituspohjaa hyvinvointivaltion palveluille ja turvaverkoille.

SDP on laskenut, että verolla voisi kerätä noin 200 miljoonaa euroa kansantalouden kokoon suhteutettuna. Norjassa vastaava vero on käytössä.

SDP ei ole siirtämässä tilejään takaisin Nordeaan. Rinne huomauttaa, että puolue päätti siirtää tilinsä pois Panama-papereiden ja Nordean epäeettisen toiminnan vuoksi.

4:08Nordean pääkonttorin siirto Suomeen on otettu Suomessa ilolla vastaan

– Toivon, että Nordea on muuttanut toimintatapojaan, mutta meillä on nyt vakiintunut pankkisuhde, emmekä ole harkinneet mitään muutoksia.

Lisää aiheesta:

SDP:n Rinteen 100 euron vaalilupauksesta syntyi kova väittely: "Piikki auki, mutta kuka maksaa"Lehti: Nordea siirtää pääkonttorinsa pois Ruotsista – vahvistaa loppukuustaHallituspuolueet hakivat SDP:n tuen Nordean vakuuttamiseksi pääkonttoriasiassa Sipilä keskustellut Nordean kanssa pääkonttorin siirtämisestä SuomeenOrpo Ylellä: Kokoomuksen pitää tietää Niinistön jatkoaikeista alkusyksyllä Panama-paljastukset toivat asiakkaita OP:lle – Nordean mukaan asiakaskatoa ei ole
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 14:35
    Poliisi

    Poliisi epäilee: Alle 15-vuotias oppilas pahoinpiteli opettajan törkeästi Nakkilassa

  • 13:50
    Räjähdykset

    Otkes harkitsee tutkintaa Joroisten räjähdyksestä

  • 13:35
    Räjähdykset

    Joroisten räjähdys tallentui seurakunnan videolle: "Hajosiko meiltä katto?"

  • 13:25
    Kiertotalous

    Suomalaisista tuli maailman innokkaimpia käytetyn tavaran ostajia – nyt ilmiöstä pitäisi takoa rahaa

  • 13:05
    Media

    TS: Lännen Media lopettaa toimintansa