Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Saudi-Arabia uhkaa vetää rahat pois Yhdysvalloista – Saudit pelästyivät 9/11-lakiehdotusta

Yhdysvalloissa sorvataan lakia, joka mahdollistaisi Saudi-Arabian syyttämisen 9/11-terrori-iskuun liittyvissä oikeudenkäynneissä.
Yhdysvalloissa sorvataan lakia, joka mahdollistaisi Saudi-Arabian syyttämisen 9/11-terrori-iskuun liittyvissä oikeudenkäynneissä.
Julkaistu 16.04.2016 13:51
Toimittajan kuva

Pertti Nyberg

pertti.nyberg@mtv.fi

Saudi-Arabian ja Yhdysvaltain välit näyttävät kiristyvän juuri ennen presidentti Barack Obaman keskiviikoksi suunniteltua vierailua Saudi-Arabiaan.

Saudi-Arabia on uhannut myydä satojen miljardien dollarien omistuksensa Yhdysvalloissa, jos kongressissa oleva kiistelty lakiehdotus menee läpi. Yhdysvallat suunnittelee lakia, joka mahdollistaa Saudi-Arabian syyttämisen syyskuun 2001 terrori-iskuihin liittyvissä oikeudenkäynneissä. 

New York Timesin mukaan Obaman hallinto on yrittänyt kiivaasti jarruttaa lain läpimenoa. Osa 9/11-terroristi-iskussa kuolleiden omaisista onkin raivoissaan Obaman hallinnon toimista. Omaisten ja heitä edustavien lakimiesten mukaan Obaman hallinto on asettunut Saudi-Arabian puolelle ja on siten estämässä omaisten yrityksiä selvittää, mikä oli Saudi-Arabian todellinen rooli terrori-iskuissa.

– On outoa, että oma hallituksemme tukee saudeja eikä omia kansalaisiaan, New York Timesin haastattelema Mindy Kleinberg toteaa. Hänen miehensä kuoli syyskuun 2001 -iskuissa.

Saudi-Arabian ulkoministerin Adel al-Juberin Washingtonissa toimittaman viestin mukaan maa myisi omistuksiaan Yhdysvalloissa noin 750 miljardin dollarin edestä, jos laki toteutuu. Saudi-Arabia pelkää tiliensä mahdollista jäädyttämistä oikeudenkäyntien myötä. Vaikka kyseessä olisi vain uhkaus, sitä pidetään merkittävänä yrityksenä estää lain läpimeno Yhdysvalloissa.

Saudi-Arabia kiistää terrorismikytkökset

Saudi-Arabia on kiistänyt, että maalla olisi ollut mitään tekemistä syyskuun 2001 -terrori-iskujen kanssa. Myöskään 9/11-komissio ei löytänyt todisteita siitä, että Saudi-Arabian hallitus tai saudihallinnon korkeat virkamiehet olisivat tukeneet terrori-iskuja jollakin tavalla.


Kriitikoiden mukaan komission loppuraportin sanamuoto jättää kuitenkin auki mahdollisuuden, että hierarkiassa alemassa asemassa olevat saudivirkamiehet olisivat sekaantuneet terrori-iskuihin. Myös vuoden 2002 kuuleminen kongressissa on jättänyt epäilyksille sijaa, sillä kuulemisessa tuli esille, että jotkut Yhdysvalloissa tuolloin asuneet saudivirkamiehet olisivat jollakin tapaa sekaantuneet asiaan.

9/11-uhrien omaiset ovat yrittäneet haastaa oikeuteen muun muassa saudiarabialaisia pankkeja, hyväntekeväisyysjärjestöjä ja hallintokoneistoa mutta oikeusistunnot ovat pääosin kaatuneet lakiin, jonka mukaan ulkomailla on tietynasteinen immuniteetti Yhdysvalloissa tehtyisin haasteisiin. Nyt uusi lakiehdotus tähtää siihen, että jos kyse on Yhdysvaltain kansalaisiin kohdistuvasta terrorismista, nykyinen lainsuoja poistettaisiin ulkomaisilta toimijoilta.

Obaman hallinnon mukaan tällainen lainmuutos vaikuttaisi pitemmällä aikavälillä kielteisesti Yhdysvaltain kansalaisiin ja yrityksiin, koska ulkomaat muuttaisivat omia lakejaan vastaavalla tavalla. Näin yhdysvaltalaiset voisivat ulkomailla toimiessaan joutua vastaavalla tavalla syytetyiksi paikallisissa oikeusistuimissa.

Korjattu lyöntivirheet toisessa kappaleessa klo 14.30. 

Lisää aiheesta:

FBI julkaisi salatun muistion WTC-iskuista: Osin mustattu dokumentti ei juuri valota Saudi-Arabian epäiltyä roolia iskuihinFBI julkaisi vuosia salatun muistion WTC-iskuista – tämä siitä tiedetäänSyyskuun 11. päivän terrori-iskuista pian 20 vuotta – Biden aikoo julkaista iskuihin liittyviä salaisia asiakirjojaTrumpin valtavat asekaupat saattavat mennä mönkään – kongressi vastustaa voimakkaastiTrump aikoo myydä aseita Lähi-Itään, vaikka kongressi vastustaa kauppaa – kansanedustajat pelkäävät, että aseilla tapetaan siviilejä JemenissäUSA:n edustajainhuone kannattaa tuen vetämistä Saudi-Arabian toimilta Jemenissä – Trumpin vankkumaton tuki herättää ärtymystä
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 08:04
    Ukrainan sota

    Ukraina: Dokumenttivuoto voi paljastaa Putinin salaisuuden

  • Eilen21:07
    Lumivyöryt

    Seitsemän ihmistä kuoli lumivyöryssä Nepalissa

  • Eilen20:10
    Tulivuorenpurkaukset

    Jättiläistulivuori jysähti kalastajien takana Filippiineillä – sitten tuli kiire

  • Eilen19:59
    Donald Trump

    CNN:n mittaus: Trumpin kannatus laskenut

  • Eilen19:41
    Kiina

    Kiina jatkaa viisumivapautta yli 40 maalle