Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Satu Tiivola: Toivottavasti seuraava hallitus on toimintakykyisempi

16:44Kokemuksella: kauppaneuvos Satu Tiivola
Julkaistu 05.11.2014 12:24

MTV LIFESTYLE

Studio55.fi-lähetyksessä vieraillut kauppaneuvos Satu Tiivola toivoo tulevalta hallitukselta rohkeita päätöksiä. Tiivolan mielestä suomalaisen yhteiskunnan rattaat on saatava pyörimään uudelleen.

Haikon kartanon perustanut kauppaneuvos Satu Tiivola toteaa, että tällä hetkellä kaikki säästävät ja yhteiskunta on pysähdyksissä. Hän sanoo, että istuvalle hallitukselle tilanne on ollut vaikea, eikä kuudesta puolueesta muodostunut hallitus ole saanut juuri tehtyä päätöksiä.

Tiivola toivoo, että tuleva hallitus olisi toimintakykyisempi ja tekisi rohkeasti päätöksiä, joiden myötä saataisiin elvytystä, positiivisuutta ja ihmisiin halua pyörittää yhteiskuntaa.

– Vanha kansa sanoo, että seitsemän lihavaa vuotta ja seitsemän laihaa vuotta. Kohta on seitsemän laihaa vuotta mennyt, eiköhän se lihava vuosi tule.

90-vuotias Tiivola suhtautuu työntekoon suurella rakkaudella ja intohimolla edelleen. Hänen mielestään suomalaiset voisivat tehdä enemmänkin töitä. Eläkekeskusteluun Tiivola suhtautuu huvittuneesti. Hänen mielestään työvuosien nostaminen muutamalla vuodella on tervetullut ajatus.

Hän toteaa myös, että pian edessä oleva tilanne, jossa joka kolmas suomalainen on yli 65-vuotias, on kestämätön, koska työtä tekevää väestöä tulee olemaan liian vähän.

– Tähän täytyy kyllä kaikkien silmät avautua. Vierastyövoimaa on tärkeää saada ottaa vastaan. Tiedän, että vastustajia on, mutta pakko, se on ihan pakko.

Tiivola on käynyt kauppaa pikkutytöstä pitäen. Hän sanoo, että yrittäjyys on suuri osa hänen elämäänsä ollut aina. Hän muistelee, että 1970-luvun öljykriisin ja Sorsan hallituksen aika olivat haastavia.

– Suomi on hieno maa. On siis selkeät lait, ei ole korruptiota ja täällä on hyvä elää ja hyvä tehdä töitä. Mutta nuoren yrittäjän, vasta-alkavan yrittäjän, ei ole helppoa, koska se paperisota on huikea. Silloin, kun me aloimme, oli aloittaminen helpompaa.

Mitä Satu Tiivola kertoi kohtaamisestaan Urho Kekkosen kanssa? Kuinka Tiivola neuvoo auttamaan masentunutta tai puolisonsa menettänyttä ihmistä? Katso koko haastattelu!

Lisää aiheesta:

Yrittäjyydessä tapahtunut käänne: Yhä vanhemmat lähtevät yrittäjäksi eikä asiaa tarvitse enää hävetäSuomi valmistautuu itsenäisyyspäivän viettoon: "Täällä on paljon korjaamista, mutta kaikista paras maa kuitenkin"Sinikka Backman on kokenut kahden lapsen kuoleman, kaksi avioeroa ja loppuunpalamisen toimitusjohtajana – nyt hän luotsaa Suomen suurinta leipäjonoa: "Teen tätä kunnes tulee viesti, että enää ei tarvitse"Tellervo Koivistolle aikamme suurin haaste on selvä – ja se on ilmastonmuutosPeter Nyman täyttää 50 vuotta: "Vielä ei ole muistelmien aika"Li Anderssonin elämä muuttui puheenjohtajuuden myötä – "Kaveripiirini on kaikki kaikessa"
YhteiskuntaTyöStudio55

Tuoreimmat aiheesta

Yhteiskunta
  • 11:31
    Kadonneet

    Oletko nähnyt häntä? 58-vuotias mies kadonnut Helsingissä

  • 10:09
    Kymenlaakso

    Rankka sade yllätti veneen – merivartiostolta kuva

  • 08:56
    Huumerikokset

    Huumeliiga hukkasi kokaiinikontin – poliisi esti rikollisten keskinäisen velkaväkivallan

  • 06:36
    Tulipalot

    Rivitalo paloi Rovaniemellä

  • 05:39
    Kotimaa

    Arkkipiispa ja professori kertovat, miten tunnistaa hyvän ja pahan: "Kansan syvissä riveissä piilee totuus"