Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Satojen miljardien bisnes houkuttaa Suomea – voisimmeko ottaa vastaan muiden maiden ydinjätteet?

8:50Pitäisikö Suomeen sijoittaa muiden maiden käytettyä ydinpolttoainetta?Katso video: Näin suuri bisnes ydinjätteen loppusijoitus voisi olla Suomessa.MTV/AOP
Julkaistu 20.05.2024 18:46
Toimittajan kuva

Lisa Kärnä

lisa.karna@mtv.fi

Suomesta on tulossa maailman ensimmäinen maa, jossa ydinjätettä aletaan loppusijoittamaan. Uuden selvityksen mukaan Suomella olisi nyt poikkeuksellisen hyvä mahdollisuus myös tarjota näitä kaupallisia loppusijoituspalveluita muille maille, ja samalla kaapata tuosta markkinasta iso osa. 

Eurajoella Olkiluodon ydinvoima-alueella sijaitseva Onkalo on vain muutaman vuoden päästä valmistuva kotimaisen ydinjätteen loppusijoituspaikka. Onkalossa ydinjäte on tarkoitus haudata 455 metrin syvyiseen kallioluolaan tiiviissä kuparikapseleissa.

Samalla Suomesta on tulossa maailman ensimmäinen maa, jossa ydinvoimaloiden korkea-aktiivista käytettyä polttoainetta aletaan loppusijoittaa. 

Tällä hetkellä ydinvoimaloiden käytetty polttoaine säilytetään yleensä voimala-alueella.

Kyseessä olisikin valtava mahdollisuus liiketoiminnalle, sanoo uusi selvitys. 

– Me olemme tässä asiassa edelläkävijöitä, vähintään 10 vuotta seuraavia kilpailijoita edellä ja paljon enemmän vielä muita edellä, sanoo selvityksen laatija, ajatushautomo Think Atomin toimitusjohtaja Rauli Partanen MTV:n Viiden jälkeen -ohjelmassa. 

Hänen mukaansa Suomella olisi loistava mahdollisuus liiketoiminnalle, jota muilla ei vielä ole. 

– Me olemme testanneet täällä luvituksen ja poliittisen prosessin, että se voidaan viedä läpi ensimmäisenä maailmassa ja huomattu, että se toimii. Meillä on myös 2–3 miljardia vuotta vanha peruskallio, joka on todella vakaa. Meillä on vakaa yhteiskunta ja meillä ei ole hirveän suuri väestöntiheys, eli lääniä riittää hyvin. 

Laki kieltää ydinjätteen tuonnin ja viennin

-selvityksen mukaan käytetyn polttoaineen loppusijoituksen arvo on yli 450 miljardia dollaria. 

The case for waste

Sitä on noin 460 000 tonnia ympäri maailmaa väliaikaisvarastoissa, ja varasto kasvaa vuosittain noin 10 000 tonnilla. Selvityksessä todetaankin, että kaupallinen monikansallinen käytetyn polttoaineen loppusijoitusluola olisi todennäköisesti hyvin kannattavaa liiketoimintaa. 

Suomessa tällaisen liiketoiminnan esteenä on kuitenkin lainsäädäntö: laki kieltää käytetyn ydinpolttoaineen tuonnin ja viennin loppusijoitettavaksi.  

Partasen mukaan myös julkisessa keskustelussa aiheesta puhumista vältellään. 

– Se on herkkä aihe ja monelle ihmiselle tabu. Eihän sitä juuri kukaan ole tuonut julkiseen keskusteluun. Kun lähdin itse tätä selvitystä suunnittelemaan pari vuotta sitten, niin olen haastatellut aika paljon ihmisiä ja jutellut ihmisten kanssa tästä aiheesta sekä Suomessa että maailmalla. Kaikki ovat kyllä kahvipöydässä sitä mieltä, että tämä olisi yhtäältä todella hyvä bisnesmahdollisuus Suomelle ja toisaalta iso palvelus kansainväliselle ilmastotoiminnalle, Partanen perustelee.

Miten Partanen perustelee ydinjätteen loppusijoituksen liiketoimintamahdollisuuksia Suomessa, entä kenen ydinjätteitä Suomi voisi mahdollisesti ottaa loppusijoitukseen? Katso koko haastattelu artikkelin yllä olevalta videolta. 

YdinvoimaViiden jälkeenTeollisuusVientiSuomiOlkiluotoKotimaa
Toimittajan kuva
Lisa Kärnä
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Huoli Suomen datakaapeleiden katkomisesta kasvaa – tässä ratkaisuehdotus Professori Tynkkysen karu arvio: "EU on käytännössä Yhdysvaltojen vihollinen"Mitä, jos maailmamme onkin simulaatio? Nämä argumentit puhuvat sen puolestaSuomea ja Eurooppaa uhkaa turvallisuusriski, jota on aliarvioitu vuosia – tästä on kyseGöranilla, 77, on yli 2 500 kansainvälistä patenttia – tätä kaikkea suomalainen on ratkonutSuomeen voi tulla useita kymmeniä datakeskuksia – keskustelu hyödyistä ja haitoista kuumenee

Tuoreimmat aiheesta

Ydinvoima
  • pe22:39
    Ukrainan sota

    IAEA: Zaporizhzhjan ydinvoimalan alueelle aselepo

  • 23.12.202515:45
    Tshernobyl

    Johtaja: Venäjä voi iskullaan tuhota Tshernobylin säteilysuojakuoren – "Jos drooni osuu siihen, niin Luoja varjele"

  • 23.12.202505:44
    Japani

    Karmean onnettomuuden jälkeen suljettu maailman suurin ydinvoimala avataan – syynä tekoäly

  • 06.12.202521:21
    Tshernobyl

    IAEA: Tshernobylin vaurioitunut suojakuori ei estä enää säteilyä

  • 16.11.202516:27
    Ukrainan sota

    Valeri kuoli Tshernobylin raunioihin – nyt Venäjä tappoi "helvetin läpi käyneen" lesken