Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Satelliittikuvat paljastavat: Tällaista kalustoa Venäjä on siirtänyt Valko-Venäjälle Ukrainan rajan tuntumaan

0:38Satelliittikuvat paljastavat: Tällaista kalustoa Venäjä on siirtäny Valko-VenäjälleKatso satelliittikuvat videolta!
Julkaistu 06.02.2022 16:49

Olli Tiihonen

olli.tiihonen@mtv.fi

ollitiihonen5

Yksityinen yhdysvaltalaisyritys on tänään julkaissut satelliittikuvia, jotka paljastavat yksityiskohtia kalustosta, jota Venäjä on siirtänyt Valko-Venäjälle. Kuvat on otettu toissa päivänä.

Venäjän ja Valko-Venäjän on määrä pitää yhteinen sotaharjoitus 10.–20. helmikuuta. Nato on kutsunut sitä suurimmaksi joukkojen siirtelyksi sitten Kylmän sodan.

Maiden on tarkoitus harjoitella ”torjumaan hyökkäys liittonsa etelärajoja vastaan”.

Maxar Technologies -yhtiön satelliittikuvista selviää, että Valko-Venäjälle on toimitettu useita raketinheittimiä sekä hyökkäyslentokoneita kolmeen kohteeseen, jotka sijaitsevat lähellä Ukrainan rajaa.

Asiasta uutisoiva uutistoimisto Reuters ei ole pystynyt varmistamaan kuvien aitoutta. Reuters on tavoitellut sekä Venäjää että Valko-Venäjää kommentoimaan kuvia, mutta ei ole onnistunut tavoittamaan maiden edustajia kommentoimaan niitä.

Maxar Technologies sanoo, että kuvat ovat peräisin Yelskistä, Rechitsasta and Luninetsista. Kaikki sijaitsevat 50 kilometrin sisällä Ukrainan rajasta.

Satelliittikuvista Maxar Technologies tunnisti, että kuvissa on 15 Su-25 maavoimien tukeen tarkoitettua maataistelulentokonetta ja S-400 ilmatorjuntajärjestelmä Luninetsin lentokentällä.

Myös SS26-iskanderohjuksia ja useita raketinheittimiä näkyy kuvassa Yelskin alueelta.

Satelliittikuvat
Kuvassa vasemmalla Iskander-ohjuksia, keskellä Su-25 lentokone ja oikealla S-400 ilmatorjuntajärjestelmä. / AOP

Lauantaina Venäjän puolustusministeriö sanoi, että maa on lähettänyt Valko-Venäjälle juurikin Su-25-koneita ja S-400 ohjusjärjestelmän.

Sotilasliitto Nato on puolestaan sanonut, että harjoituksissa on mukana ydinasekelpoisia Iskander-ohjuksia.

Tilanne Ukrainan rajalla on ollut jo pitkään kireä, sillä Venäjä on keskittänyt Ukrainan rajoille 100 000 sotilasta. Yhdysvaltalaisen tiedusteluarvion mukaan Venäjä valmistautuu täysimittaiseen sotaan.

Lue lisää: Karu tiedusteluarvio Venäjän toimista

Lisää aiheesta:

"Tuhosimme kokonaisia kolonnia – HIMARS ei ollut hiljaa koko päivänä" – sotilas paljastaa, mitä rajoitusten poistuminen tarkoittiBiden ilmoittaa uudesta asepaketista, mutta se ei sisällä ATACMS-ohjuksia – MTV:n sotaseuranta 21.9.2023Ukraina: Venäjä menetti päivässä liki 600 sotilasta, 30 panssaria ja 30 tykkiä – MTV seurasi sotaaValko-Venäjä: Puolalainen sotilashelikopteri lensi rajan yli – MTV seurasi sotaaPolitico: Venäjä vastaanotti viime vuonna ainakin 1000 kiinalaisyritysten lähettämää rynnäkkökivääriä – MTV:n sotaseuranta 16.3.2023Tällaista sotakalustoa Venäjä on tuonut Ukrainan rajan tuntumaan – Iskander-ohjuksia mukana sotaharjoituksissa
Ukrainan sotaVenäjäUkrainaYhdysvallatValko-VenäjäAseetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen19:54
    Teboil

    "Tuntuu, että tässä vedätetään länttä" – Lukoil myy Teboilin Venäjään kytkeytyvälle yritykselle

  • Eilen19:52
    Teboil

    Teboil ei kommentoi mahdollista omistajanvaihdosta: "Seuraamme tilannetta"

  • Eilen18:48
    Venäjä

    Kylmäävä raportti Venäjän armeijasta: Omia sotilaita määrätty "majakoiksi" ja tappamaan toisiaan

  • Eilen17:00
    Venäjä

    Venäjä on sodassa nyt niskan päällä – nämä ovat Ukrainan oljenkorret

  • Eilen10:16
    Puola

    Puolassa lentokenttiä suljettu – ilmavoimat aloitti operaation Venäjän iskettyä Ukrainaan