Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sara Forsbergilta jälleen uusi aluevaltaus – lastenohjelman juontajaksi BBC:lle

Julkaistu 30.06.2016 17:11

Vilma Vuorio

vilma.vuorio(at)mtv.fi

Sara Forsberg jatkaa maailman valloitustaan. Seuraavaksi nainen astuu juontajan saappaisiin.

Kielivideoista tutuksi tullut laulaja Sara Forsbergilla on edessään jälleen uusi aluevaltaus. Saara-taiteilijanimellä työskentelevästä naisesta tulee uuden Remotely Funny -ohjelman juontaja. Ohjelma tulee pyörimään BBC:n omistamalla CBBC UK:n lasten kanavalla muun muassa Iso-Britanniassa.

Kyseessä on uusi kykyjenetsintäohjelma, johon lapset ympäri Iso-Britanniaa voivat osallistua internetin kautta.

– He olivat etsineet jo pitkään hauskaa juontajaa. Sitten joku oli törmännyt Saaran videoihin internetissä. Aloimme fiilistelmään tätä mahdollisuutta, Forsbergin manageri Johannes Ylinen kertoo MTV.fille.

Tutustumispuheluiden ja neuvotteluiden jälkeen kättä lyötiin päälle viime viikonloppuna ja nyt Forsbergin pesti on virallisesti vahvistettu. Heinäkuussa Forsberg suuntaa Skotlannin Glasgowhun, jossa kuvataan kuukauden aikana ensimmäisen tuotantokauden 25 jaksoa.

– Tämä on meille ihan valtava juttu! hyväntuulinen Ylinen kertoo.

Ylinen kertoo, että ohjelmakonsepti on mahdollista myydä myös muihin maihin, minkä myötä Forsberg voi työllistyä laajemminkin ohjelman tiimoilta.

– Kaikki tämä on pientä askelta eteenpäin uralla. Yritämme saada ihmiset löytämään Saaran persoonan, Ylinen sanoo.

– Saara on monipuolinen tyyppi ja työtä on riittänyt. Tässä on ollut monta hommaa päällekkäin ja kaikki ovat olleet niin mahtavia juttuja, ettei niistä ole halunnut kieltäytyä. Kevät oli aika rankka, mutta syksy on paremmin aikataulutettu.

Manageri toteaa, että tilanne on sellainen, että vientiä riittäisi nuorelle naiselle vaikka kuinka.

– Olemme tilanteessa, jossa saamme valita parhaimmat jutut, joita lähteä toteuttamaan.

– Heinäkuussa tulee isompi elokuvaprojekti valkokankaille, jossa Saara pääsi työskentelemään samojen tuottajien kanssa kuin Star Warsissa. Kyseisen työn Saara kävi tekemässä viime kuussa Kanadassa Vancouverissa, Ylinen vinkkaa.

Lisää aiheesta:

Masked Singer Suomen uusi etsivä Benjamin Peltonen pallotteli etukäteen etenkin yhtä kysymystä: "Kärsiikö uskottavuuteni siitä, että..."Pilvi Hämäläinen hakee vastapainoa kiireiseen arkeensa – aloittaa uuden harrastuksen: "Tästä voi tulla vielä pahoja ongelmia"Odotetun Love Island Suomen ohjaaja paljastaa, kuinka mystiset saarelaiset valikoituvat ohjelmaan: "Meillä pitää olla sellaisia ihmisiä"Saara Aalto MTV:n haastattelussa: "Olen tehnyt musiikkia Cherin ja Sugababesin hittien tekijöiden kanssa"Uusi Putous-tähti haasteesta – vinkkejä vanhoilta konkareiltaForsbergin manageri MTV:lle: Näin Sara pääsi mukaan Star Wars -elokuvaan
Musiikki

Tuoreimmat aiheesta

Musiikki
  • 10:45
    Euroviisut

    Tältä näyttää Euroviisujen lava vuonna 2026

  • Eilen17:53
    Digi

    Spotifylla oli ongelmia

  • Eilen15:30
    Flow Festival

    Flow julkisti lisää kiinnityksiä

  • Eilen14:52
    Euroviisut

    Kolme maata palaa Euroviisuihin

  • 14.12.10:05
    Kirsi Alm-Siira

    Kirsi Alm-Siira juontaa Kummien joulukonsertin: "Haluan olla mukana tuomassa perheille toivoa ja voimaa"