Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sannan lapsuudenkodista jäivät jäljelle vain tuhkat ja lainanmaksu: Nyt perhe asuu autohallissa: "Meitä auttaneet ihmiset ovat uskomattomia"

0:30Perhe asuu autohallissa ja maksaa lainaa tuhkaksi palaneesta asunnosta
Julkaistu 19.10.2018 16:52
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Vuosi sitten heinäkuussa Sanna Mäensivu perheineen menetti kotinsa: Omakotitalon eteisessä olleesta pakastimesta syttynyt tulipalo vei perheeltä kerralla kodin ja tavarat. Vakuutusta ei ollut, joten jäljelle jäi vain tuhkat ja asuntolaina. 

Jämijärvellä sijaitseva talo oli Mäensivun lapsuudenkoti, jonka hän oli ostanut avopuolisonsa Juha-Matti Rajalan kanssa isänsä kuoleman jälkeen. Tuhoisan palon sattuessa talossa ei ollut onneksi ihmisiä, mutta kaikki muu meni.

– Jäin kaipaamaan ihan kaikkea mitä itsellä oli. Eläimet ovat olleet oma juttuni aina ja palossa menivät myös perheen kissa ja akvaariokalat. Isästäni oli jäljellä vain valokuvat ja ne kaikki menivät, Mäensivu kertoo MTV Uutisille.

Perhe maksaa nyt siis asuntolainaa asunnosta, joka on palanut maan tasalle.

– Siinä on oma tyhmyys kun ei ollut talossa vakuutusta silloin. Se on sen hinta nyt sitten, Mäensivu huokaisee.

Päätös muuttaa autohalliin

Sanna ja Juha-Matti päättivät tilapäisesti muuttaa tyttärensä Nitan kanssa pihalla sijaitsevan autohallin sosiaalitiloihin.

– Meillä on asuntolaina, jota me maksamme. Päätimme väliaikaisesti asua tässä. Olemme tottuneet omaan rauhaan, joten teimme sitten  tänne hallin sosiaalitiloihin kotitilat, Mäensivu kertoo. 

– Kaikki tarvittava kyllä löytyy, eli sinänsä emme ole paniikissa. Meillä on omaa tilaa ympärillä ja miehellä on autoharrastus, autot ovat saaneet pidettyä Juhan kasassa tässä tilanteessa, hän jatkaa.

Ihmisten auttamishalu kovia kokenutta perhettä kohtaan käynnistyi lasten kautta.

– Se lähti siitä, kun tyttäremme aloitti ykkösluokan ja sai kaverikseen eskariluokkalaisen Viivin. Viivi oli kotonaan sanonut, että hänellä on uusi paras ystävä, mutta voidaanko siellä käydä kylässä kun hän asuu autotallissa. 

Tieto Mäensivun perheen karusta kohtalosta lähti kulkemaan kulovalkean tavoin. Ja paljon onkin jo tapahtunut lyhyessä ajassa: Uusi koti on rakentumassa palaneen kodin tilalle talkoovoimin. Mukana auttamassa on ollut tuttuja ja tuntemattomia.

– On aivan järkyttävän hieno piirre, että löytyy sellainen vanhan ajan talkoohenki. Se on ihan uskomatonta, että sellaista löytyy vielä nykypäivänä. Tämä porukka, joka on ollut talkoilla auttamassa, on kyllä aivan uskomattomia ihmisiä, Mäensivu kiittelee vuolaasti.


Mäensivu kertoo, että uuteen taloon olis tarkoitus päästä muuttamaan jo ensi vuoden puolella. Hän uskoo, että rakenteilla olevasta talosta tulee perheelle kaunis ja ainutlaatuinen koti.

– Virheistä on todellakin opittu. Ikinä en enää halua sitä, että lapseni joutuu kärsimään tyhmyyksien takia. Tämän jälkeen meillä on koti jossa on vakuutus, Mäensivu kiteyttää.

Lisää aiheesta:

Milla ja Markku heräsivät viiltävään ääneen, oma unelmatalo oli tulessa – tuhosta seurasi käänne, joka muutti heidän elämänsäMaaritin ja Markon talo tuhoutui täysin tulipalossa, eikä heillä ole vakuutusta: "Olisi otettu, jos olisi saatu" Mikkeliläinen Raimo oli menettää henkensä kotitalonsa palossa – tragedia järisytti ajatusmaailmaa: "Kun kuolema kävi niin lähellä kolkuttelemassa..."Päivi oli koristellut kotiaan joulun juhlia varten – sitten tuli puhelu, joka muutti kaiken: "Vain vaatteet jäivät päälle"Pakoon ahdistavia muistoja – suomalaisperhe myy koko elämänsä: ”Aika vaihtaa maisemaa ja aloittaa alusta"Enbergit menettivät kaiken tulipalossa – jo vuoden kontissa asunut perhe ei ole saanut uutta lainaa
TulipalotAsuntolainaKotiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Tulipalot
  • 17:29
    Varkaus

    Varkaudessa palaa asuinrakennus

  • 15:50
    Savonlinna

    Hautakynttilät muistavat nuoria uhreja – video: Tältä Savonlinnan palopaikalla näyttää nyt

  • 13:24
    Lahti

    Sänky roihahti palvelukodissa, asukkaita evakuoitiin kantamalla

  • 13:19
    Savonlinna

    Poliisi ei sulje pois rikosta Savonlinnan palossa – lähipiiri IL:lle: Uhreina 20-vuotias äiti ja kolme pikkulasta

  • 10:29
    Hongkong

    Kiina uhkaili länsimedioita Hongkongin tulipalouutisoinnista – lähes 160 kuoli, näin karmealta palopaikalla näyttää nyt