Sanna Kiiski muistelee koskettavassa blogikirjoituksessaan edesmennyttä äitiään ja pohtii millainen äiti hän itse on lapsilleen.
Toimittajana ja juontajana tunnettu Sanna Kiiski on julkaissut blogissaan tunteikkaan tekstin, jossa hän palaa muistelemaan edesmennyttä äitiään. Kiiskin äiti menehtyi kaksi vuotta sitten juhannuksena ja paluu äidin kotitaloon nosti Kiiskin kirjoituksen mukaan muistot pintaan.
– Minulla oli maailman paras äiti. Hän oli kärsivällinen, rakastava, käsistään taitava ja hyvä myös ammatissaan erikoissairaanhoitajana, Kiiski muistelee.
Äitiään muistellessa Kiiski pysähtyy myös pohtimaan omaa rooliaan äitinä ja avovaimona.
– Halusin aina äidiksi, mutta en suureksi pettymyksekseni olekaan siinä niin hyvä kuin luulin olevani. Miten se on mahdollista? Kiiski purkaa tuntemuksiaan.