Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Sankaruus ei katso kokoa – chihuahua Sulo pelasti pakkasyöhön hortoilemaan lähteneen vanhuksen hengen: ”Sankarillinen teko tältä pieneltä koiralta”

1:44Chihuahua Sulo pelasti pakkasyöhön hortoilemaan lähteneen vanhuksen hengenVideolla Sulon palkitseminen Koiramessut-tapahtumassa ja omistajan kommentit
Julkaistu 29.12.2019 06:04
Toimittajan kuva
Fanni Parma

fanni.parma@mtv.fi

Kennelliitto palkitsi sankarikoiran arvolla chihuahua Sulon, joka oli kevättalvella pelastanut yöhön eksyneen vanhuksen.

Tämän vuoden maaliskuussa kivijärveläinen Sari heräsi yllättäen keskellä yötä chihuahuansa Sulon, 8, kiivaaseen haukuntaan. Hämmentyneenä koiransa käytöstä Sari katsoi omakotitalonsa yläkerran ikkunasta ulos, mutta ei nähnyt hämärässä ketään.

– Kun se haukkuu, niin se on merkki siitä, että ulkona on ihminen, Sari kertoo. Sulo on tottunut pihapiirissa liikkuviin kissoihin ja jäniksiin, eikä hevillä ala eläinten perään haukkumaan.

"Sari auta minua!"

Ikkunasta ei aluksi näkynyt mitään, joten Sari oli ollut aikeissa mennä takaisin nukkumaan, kun kaukaisuudesta joku huusi häntä nimeltä ja pyysi apua.

– Kuulin selvästi jonkun huutavan ”Sari auta minua”, Sari muistelee dramaattisen yön tapahtumia.

Arvottuaan hetken hän päätti käydä vielä tarkistamassa alakerran. Sarilla on hänen omistama kampaamo omakotitalon alakerrassa. Ulos kurkistaessaan hän näki jäisellä pihamaalla yhdeksän asteen pakkasessa vähissä vaatteissa makaavan naisen.

– Häneltä oli kengät tipahtanut jalasta ja toisesta sukkakin pois.

Kampaamonsa asiakkaaksi tunnistama nainen oli lähtenyt vastapäisestä muistisairaiden palvelukodista, hortoillut yössä ja kaatunut kampaamon pihalle pääsemättä omin avuin ylös.


Avunsaanti kesti

Palvelukodin yöhoitaja saapui nopeasti paikalle pyörätuolin kanssa, mutta Sari ja hoitaja eivät saaneet vanhusta enää jaloilleen. Paikalle piti kutsua ambulanssi. Syrjäisellä seudulla avun tulo kesti 45 minuttia. Sari toi vanhukselle ja hoitajalle vaatteita ja muun muassa maton, millä istua jäisessä maassa. Yhteistuumin hoitajan kanssa he  yrittivät ruumiinlämmöllä pitää vanhusta lämpimänä.

Viimein paikalle päästyään ambulanssi vei kylmettyneen vanhuksen mukanaan. Ilman Sarin chihuahua Sulon hälyttämistä vanhus olisi todennäköisesti kylmettynyt pihamaalle.

Kennelliitto huomioi Sulon uroteon

– Minusta tämä on sankarillinen teko tältä pieneltä koiralta, Sari pohtii.

Sulo ja 12 muuta koiraa saivat tänä vuonna Kennelliiton myöntämän sankarikoiran arvon. Sankarikoiran arvon voi saada koira, joka on vaikuttanut merkittävästi siihen, että yksi tai useampi ihmishenki on pelastunut. Kennelliitto palkitsi Sankarikoirat Koiramessut-tapahtumassa sunnuntaina 8. joulukuuta Messukeskuksessa Helsingissä.

KoiratLemmikitKotimaaSankaritarinat
Toimittajan kuva
Fanni Parma
MTV Uutiset

Fanni Parma työskentelee MTV Uutisissa videotoimittajana.

Parmaa kiinnostavat erityisesti kauneus, tyyli ja ajankohtaiset ilmiöt, joita hän käsittelee visuaalisesti ja ihmisläheisesti. Olet voinut törmätä hänen sisältöihinsä myös MTV Uutisten TikTokissa ja Instagramissa.

Ole Parmaan yhteydessä matalalla kynnyksellä erilaisiin videojuttuvinkkeihin liittyen.

Lisää aiheesta:

Pia Häkkinen valmistautuu hyvästelemään 16-vuotiaan Milli-koiransa – "Ei ole enää hännänheiluttajaa kotona" Jellona-kissan vapaana ulkoilemaan päästänyt omistaja selvisi huomautuksella – vieraslajivääntö jatkuuPalomies Harrin rankka muisto: Työtoveri menehtyi pelastustehtävässäJarru-koiran 54 tunnin piina kallion kolossa – jahtivietti oli viedä hengen!Koirasiskokset karkasivat Helsingin vilskeeseen – omistaja: "Nyt ne syövät nakkeja"Uudenvuoden juhlinta säikytti taas lemmikkejä karkuteille – ainakin nämä kaksi tarinaa päättyivät onnellisesti

Tuoreimmat aiheesta

Koirat
  • 25.1.06:38
    Asian ytimessä.doc

    Pia Häkkinen valmistautuu hyvästelemään 16-vuotiaan Milli-koiransa – "Ei ole enää hännänheiluttajaa kotona"

  • 20.1.12:52
    Pelastuslaitos

    Jarru-koiran 54 tunnin piina kallion kolossa – jahtivietti oli viedä hengen!

  • 19.1.19:25
    Helsinki

    Koirasiskokset karkasivat Helsingin vilskeeseen – omistaja: "Nyt ne syövät nakkeja"

  • 13.1.13:51
    Lemmikkien vaivat

    Lemmikinomistaja, jätätkö tärkeän toimen väliin? Seuraukset voivat olla kivuliaat ja kalliit

  • 5.1.12:45
    Koirarodut

    Suomen 10 suosituinta koirarotua: Ykkönen on vuodesta toiseen sama