Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Samsung selvitti viimein: tämän takia Note7-puhelimet räjähtivät

Julkaistu 23.01.2017 11:25
Toimittajan kuva

Markus Lehtiniitty

markus.lehtiniitty@mobiili.fi

mlehtiniitty

Samsung on viimein seikkaperäisesti selvittänyt syyt sen viime syksyn Galaxy Note7 -huippupuhelimen räjähdysten takana. Samsung joutui syksyllä takaisinkutsumaan Note7:n kahdesti ja lopulta päättämään sen tuotannon ja myynnin pysyvästi.

Samsung myös pyysi tapahtunutta anteeksi ja kiitti asiakkaitaan, operaattoreita, jälleenmyyjä- ja jakelukumppaneitaan ja yhteistyökumppaneitaan kärsivällisyydestä sekäjatkuneesta tuesta.

Note7:t räjähtivät akkujen valmistusvirheiden vuoksi. Alun perin Note7-puhelimista osa oli varustettu Samsung SDI:n ja osa kiinalaisen Amperexin akuilla. Molemmat saattoivat räjähtää, mutta kummallekin yksilöllisistä syistä, Samsung on nyt saanut selville yli 200 000 laitteen ja 30 000 akun testauksen jälkeen.

Ensimmäisen takaisinkutsun aiheuttivat Samsung SDI:n akkujen viallisuus. Kattavien testien perusteella näissä akuissa positiivinen ja negatiivinen elektrodi, anodi ja katodi, pääsivät kosketukseen toistensa kanssa johtaen oikosulkuun. Tämä tapahtui akun oikeaan yläkulmaan keskittyneiden valmistusprosessin hitsausvirheiden myötä. Lisäksi ongelmaa pahensi suunnittelussa kunnianhimoisesti akkuun valittu ohut eristekierros.

Toisen ja lopullisen takaisinkutsun aikaansaaneet ongelmat Amperexin akuissa olivat myös valmistusvikoja, jotka liittyivät hitsaukseen ja johtivat positiivinen elektrodin tunkeutuvan läpi eristeiden kiinni negatiiviseen. Lisäksi ongelmaa pahensi, että osasta akkuja eristeteippi puuttui kokonaan.

Samsungin löydökset jakavat myös itsenäiset testausorganisaatiot UL, Exponent ja TUV Rheinland.

Jatkossa Samsung aikoo välttää Note7:n kanssa nähdyn uusilla kiristyneillä laatu- ja turvallisuusvaatimuksillaan ja -testauksellaan. Se esitteli nyt 8-kohtaisen akun turvatarkistuksen, jossa mukana on myös akkujen röntgen-läpivalaisu. Samsungin mukaan sen laajennettujen akkutestien olisi pitänyt estää myös viallisten Note7-puhelinten päätyminen markkinoille.

Myydyistä Note7-puhelimista Samsung on saanut nyt takaisin itselleen yli 96 prosenttia. Samsung on kannustanut palauttamaan puhelimia usein puhelimen toimintaa rajoittavin ohjelmistopäivityksin.

Lisää aiheesta:

Muistatko vielä bendgaten? Nyt paljastui Applen tienneen iPhone 6 ja iPhone 6 Plus -taipuvan herkemminSamsung toipuu edellisen lippulaivapuhelimensa akkukatastrofista: yhtään Galaxy S8 -puhelinta ei ole räjähtänytGalaxy S8+:n akku muistuttaa viime vuoden räjähdysmallia – näin Samsung varmistaa nyt turvallisuudenSamsung: Viallinen akku syynä räjähtäviin puhelimiinSamsung ei vieläkään tiedä syytä puhelinräjähdyksiinNäin turvallisen Galaxy Note 7 -puhelimen tunnistaa jatkossa
PuhelimetDigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Puhelimet
  • 8.10.12:51
    Matkailu

    Vakuutusyhtiö listasi yleisimmät matkatavaravahingot – tietyt iPhonet korostuvat tilastoissa

  • 4.10.08:33
    Turvallisuus

    Ethän lataa puhelinta näin? Voit hoksata mokasi, kun olet jo hengenvaarassa

  • 27.9.16:12
    Eija-Riitta Korhola

    Härskit vanhukset varastivat Eija-Riitta Korholan puhelimen: "Luulin höperöksi mummoksi"

  • 25.9.10:15
    Näkö

    Miten sokea lukee tekstiviestin? Näkövammainen Sari kertoo

  • 17.9.18:58
    iPhone

    Tuoreesta iPhonesta saa pulittaa jopa 2 500 euroa – asiantuntijalta tyrmäys