Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sami Saaren ex-vuokralaista vastaan vireillä 52 velkomusasiaa Helsingin käräjäoikeudessa

0:40Kuvat: Vuokralainen tuhosi muusikko Sami Saaren asunnon täysin
Julkaistu 19.06.2017 11:00
Toimittajan kuva

Pekka Lehtinen

pekka.lehtinen@mtv.fi

Muusikko Sami Saaren asunnossa vuokralaisena ollutta naista vastaan on virellä 52 erillistä velkomusasiaa Helsingin käräjäoikeudessa. Vanhimmat velkasaatavat ovat vuodelta 1996.

Asia on tullut vireille käräjäoikeuteen 6.3.2017 eli samaan aikaan, kun nainen vielä asui vuokralla Saaren asunnossa Helsingin Laajasalossa.

MTV kertoi sunnuntaina Saaren asuntopainajaisesta. Saaren mukaan hänen kotinsa oli naisen jäljiltä täysin tuhottu. Kun Saari meni vapun jälkeen tarkastamaan asuntoa, sotkua ja hävitystä oli lattiasta kattoon.

– Olin saatanan shokissa, Saari sanoi MTV:lle.

Saari on tehnyt vahingonteosta rikosilmoituksen Helsingin poliisille.

Naisen kertoman mukaan sotkuisuus johtui siitä, että muutto oli juuri kesken. Nainen sanoo, että asuntoon oli menty ilmoittamatta. Hän on sanonut vievänsä asian poliisille.

Velkasaatavia lähes 20 vuoden ajalta

Käräjäoikeudessa vireillä olevat velkasaatavat naiselta ovat yhteensä runsaat 4 500 euroa ja ne ovat kertyneet lähes kahdenkymmenen vuoden ajalta. Tuoreimmat ovat vuodelta 2014. 

Käräjäoikeuden mukaan saatavat ovat tulleet perintään useana erillisenä toimeksiantoja. Kantajana naisen maksamattomia velkoja, kuten sähkölaskuja ja postimyyntilaskuja, perii Lindorff Oy. 


Saatavien vanhentuminen on vuosien saatossa katkaistu muistuttamalla saatavista säännöllisesti alle kolmen vuoden välein. 

Velkomusasian haaste on toimitettu käräjäoikeudesta naiselle toukokuussa, mutta hän ei ole siihen vastannut määräaikaan mennessä eikä myöskään maksanut velkoja.

Käräjäoikeus antaa siten asiassa todennäköisesti yksipuolisen tuomion ensi viikolla.

Lisää aiheesta:

Yritys on piinannut Jounia perättömillä laskuilla vuosia – nyt velkaa peritään jo oikeudessa asti: "Järjestelmän vika, jota yritys hyväksikäyttää"Karhumies Sulo Karjalainen käräjillä: Lainasi entiselle työntekijälleen ison summan rahaa – nyt riidellään siitä, onko velka maksettu vai eiIL: Jani Toivolan velkakierre syvenee – maksamattomia pikavippejä ja kulutusluottoja jo 200 000 euron edestäSK: Helsingin tulevan piispan yhtiöllä jättivelat ja veroja ulosotossa – Teemu Laajasalo odottaa pankin ehdotustaAxl Smithin asunto ulosmitattiin – yksiön myyntihinta hulppeat 290 000 euroaPoliisi epäilee ministeriön korkeaa virkamiestä talousrikoksesta – yli miljoonan ulosottovelat
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 06:17
    Viiden jälkeen

    Ninan äiti myrkytti isän metanolilla – näin tapaturmaksi luultu kuolema muuttui murhatutkinnaksi

  • Eilen15:29
    Politiikka

    Totuuspuolueen Jaana Kavonius kiistää pakoilleensa oikeutta – "Olen pakoillut vain prosessia"

  • Eilen15:05
    Huijaukset

    Poliisi: Tampereen feikkiravintolaa operoitiin Afrikasta

  • Eilen13:50
    Ryöstöt

    Varkaat jäivät verekseltään kiinni Ranskassa: Miljoonasaalis saatiin takaisin

  • Eilen12:58
    Lahti

    Lahdessa etsitty ampuja saatu kiinni