Karhumies Sulo Karjalainen käräjillä: Lainasi entiselle työntekijälleen ison summan rahaa – nyt riidellään siitä, onko velka maksettu vai ei
Oulun käräjäoikeudessa käsitellään perjantaina riita-asiaa, jossa yhtenä osapuolena on julkisuudesta tuttu kuusamolainen karhumies Sulo Karjalainen.
Oikeudelle toimitetusta kanteesta käy ilmi, että Sulo Karjalainen on lainannut helmikuussa 2015 Suurpetokeskuksen silloiselle työntekijälle 87 000 euroa.
Asiasta on laadittu velkakirja, jonka mukaan velka tulisi maksaa viimeistää helmikuussa 2018. Velalle määriteltiin neljän prosentin korko. Karjalaisen mukaan velkaa ei ole maksettu tai edes lyhennetty.
Vastaaja on kiistänyt kanteen ja vaatinut sitä hylättäväksi. Mies kertoo työskennelleensä Karjalaisen Kuusamon Suurpetokeskus -yrityksessä vuodesta 2012 alkaen loppukesään 2020 saakka.
Mies teki yrityksessä hyvin monenlaisia töitä ja piti omaa työtänsä yhtiön toiminnan kannalta aivan keskeisenä.
Vastaajan mukaan velka maksettiin työllä
Vastaajan mukaan hän otti talousvaikeuksiensa takia Karjalaiselta lainaa 87 000 euroa, joka maksetaan korkoineen takaisin pikkuhiljaa yhtiölle tehtävällä työllä.
Sopimuksen sisältö vastaajan mukaan oli se, että hän työskentelee yhtiölle, joka maksaa hänelle palkkaa ja josta saadulla nettopalkalla vastaaja lyhentää velkaansa.
– Tarkoitus siis oli, että nettopalkan määrää ei käytetäkään välillä vastaajan tilillä, vastaaja kertoo omassa vastauksessaan.
Vastaaja kuitenkin myöntää, ettei sopimusta olisi pitänyt tehdä edellä kuvatulla tavalla, mutta hänellä oli tuohon aikaan muuta mietittävää muun muassa avioeronsa takia.
Kesällä 2018 mies oli tiedustellut Karjalaiselta velan tilannetta, johon Karjalainen oli sanonut, että se on maksettu. Mies ei ollut pyytänyt asiasta kirjallista dokumenttia, mutta hän jäi siihen käsitykseen, että velka on maksettu.
Velka-asia esille yllättäen
Velka-asia tuli seuraavan kerran esille vasta lokakuussa 2020 pidetyssä neuvottelussa, jossa käsiteltiin Suurpetokeskuksen tilannetta. Kokouksessa käsiteltiin myös Karjalaisen veljen, hänen puolisonsa sekä heidän poikansa jäämistöjä. Heidän hallussaan oli ollut Suurpetokeskuksen osakkeita.
Karjalaisen veli oli laatinut puolisonsa kanssa keskinäisen testamentin, jonka mukaan elävä saa kaiken omaisuuden. Toissijaisena saajana on ollut Sulo Karjalainen. Samalle päivälle oli myös päivätty toinen, muuten samansisältöinen testamentti, mutta siinä ei ollut toissijaista edunsaajaa.
Sen sijaan Karjalaisen veljen puoliso oli tehnyt jo 2014 testamentin, jolla hän testamenttasi omat Kuusamon Suurpetokeskus Oy:n osakkeensa nyt jutussa vastaajana olevalle miehelle. Vastaaja toteaakin, että testamentinsaajien välillä on ilmeinen intressiristiriita.
Myöhemmin selvisi lisäksi, että myös Sulo Karjalainen oli tehnyt testamentin vastaajan hyväksi. Ilmeisesti tähän motiivina on ollut, että Karjalainen oli toivonut miehestä työnsä jatkajaa.
Välit tulehtuneet
Vastaajan mielestä Karjalaisen motiivina velkomiseen on juuri kyseinen intressiristiriita liittyen testamentteihin ja yhtiön osakkeisiin.
Lisäksi vastaajan ja Karjalaisen välit ovat tulehtuneet muun muassa suurpetokeskuksen hoitoon liittyvien asioiden takia.
Miehen mukaan kanne tulee hylätä, koska velka on maksettu osapuolten sopimalla tavalla ja velkoja on myös todennut velan tulleen maksetuksi.
Riita-asian osapuolena ei ole Pasi Jäntti, joka on Sulo Karjalaisen rinnalla toinen tunnettu Suurpetokeskuksen hahmo. Jäntti kertoo MTV Uutisille saaneensa yhteydenottoja, joissa näin luullaan.
*Päivitys kello 11.47: Lisätty juttuun tieto, että Pasi Jäntti ei ole riita-asiassa osapuolena.
Uusimmat
-
05:38
Ukraina kertoo valmistelevansa vastahyökkäystä Bahmutissa – MTV seuraa sotaa
-
05:27
Miksi Wagnerin sotilaat taistelevat paremmin kuin Venäjän puolustusvoimat? Meduza selvitti
-
23:50
Huuhkajien Lukas Hradeckylta käsittämättömiä pelastuksia – Tanskan superkärki paukutti hattutempun
-
23:48
Ruotsin parlamentti hyväksyi puolen miljardin euron apupaketin Ukrainaan – MTV seuraa sotaa
-
22:51
Ukraina saamassa miljoona tykistöammusta EU-maiden varastoista toukokuun loppuun mennessä
-
22:28
SM-liigan kurinpito on puhunut – kolme samanlaista päätöstä meni juuri julki
-
21:40
Toimittaja hyppäsi suksille ensimmäisen kerran sitten peruskoulun – tällainen laji on koirahiihto, jossa kaivataan lisää harjoittelupaikkoja
-
21:32
Näin varaudut maailman mullistuksiin – ammattilaiset kirjoittivat oppaan poikkeusoloista selviytymiseen: "Ei riitä, että on perunoita kellarissa"
-
21:15
Yli miljoona ihmistä osoitti torstaina mieltään eläkelakien uudistusta vastaan Ranskassa
-
21:14
MTV:n viihdetoimittajilla vankka näkemys Euroviisujen kärkinimistä – "Se on ihan tykki se kappale!"
-
21:00
Kuninkaallinen valokuvaaja paljastaa, millaista on kuvata prinssi Williamin ja prinsessa Catherinen lapsia – jakaa yhden vinkin
-
20:50
Sensaatiolaituri Huuhkajien avauskokoonpanossa Tanskaa vastaan – yksi asia yhä hämärän peitossa
-
20:48
Venäjän dopingpanna kumottiin – yleisurheilussa tehtiin päätös jatkosta
-
20:36
Leikolan lohkoketju, osa 2: Näin jättipankkien ongelmat johtivat rytinään – onko edessä uusi finanssikriisi?
-
20:35
Antti Pihlakoski hämmästelee Venäjä-kosiskelua – kertoo, mitä hyvää yleisurheilun päätökset voivat maassa lisätä
-
20:23
Melkein puoli miljoonaa ihmistä on käynyt jo äänestämässä
-
20:15
Napsitko liikaa makeisia? Ravitsemusterapeutti kertoo, miten sokerin syöntiä voisi vähentää
-
20:07
Suomi kielsi kiväärien viemisen Bosnia-Hertsegovinaan – Pekka Haavisto MTV:lle: Pelkona, että aseita käytettäisiin muuhun kuin metsästykseen
-
19:58
"Näytit todella kalpealta, huuliasi myöten", sanoi hirviöhammaslääkäri vaimolleen – vajaat kaksi viikkoa myöhemmin rouva makasi aivokuolleena sairaalassa
-
19:49
Tiktokin toimitusjohtaja yrittää estää sovelluksen kieltämisen Yhdysvalloissa – "Teknologianne vie kirjaimellisesti hengen"
-
Lataa lisää