Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sami Garam ja Nina-vaimo sairastivat koronan – yksi oire huvitti julkkiskokkia: "Yhtä hyvin olisin voinut juoda kyykkyviiniä"

3:49Ravintoloitsija Sami Garam esittelee helpon vapun piknik-korinSami Garam esitteli helpon vapun piknik-korin – toimii myös kesällä!
Julkaistu 09.06.2021 19:04
Toimittajan kuva

Jasmin Vainio

jasmin.vainio@mtv.fi

Koronavirus ei ole estänyt Sami Garamin ja Ninan bisneksiä. 

Julkkiskokki Sami Garam ja hänen vaimonsa Nina olivat pelkkää hymyä Helsingin Kruununhaassa järjestetyissä Wedding Garage -hääpukuliikkeen avajaisissa. Heidän elämässään on käynnissä nimittäin monta iloista asiaa. 

Lue myös: Julkkiskokki Sami Garam yllättää Nina-rakkaansa kanssa: ”Viljelemme viiniä”

Pariskunta perusti keskellä koronakriisiä yhteisen yrityksen. He ostavat ruokakaupasta hävikkituotteita, kuten kasviksia sekä leipiä ja jalostavat niistä erilaisia ruokatuotteita, kuten smoothieita ja aurinkokuivattuja tomaatteja.

– On uskomatonta, miten hyvää ruokaa heitetään roskiin. Meille tulee valtavasti paprikoita, joissa ei ole mitään vikaa, Niina kauhistelee.

– Näin parsakautena meille on tullut valtava läjä myös niitä, Garam jatkaa.

Hävikkiruoka näkyy kuluttajalle paitsi hinnassa, on se myös valtava ekoteko.

– On se hullua, kun miettii, että bisneksemme pyörii hävikin ympärillä, jonka me haluaisimme kitkeä kokonaan pois. Koskaan ei varmaan niin tapahdu, että hävikkiä ei olisi lainkaan, mutta kyllä tällä jotain hyvää saa aikaan.

Garamin puolison hymyn huulille tuo myös tieto siitä, että hänestä tulee ensimmäistä kertaa mummo.

– Hän on minun ensimmäinen lapsenlapseni, Nina hymyilee.

Sami Garam

Pariskunnan hymy ei ole hyytynyt, vaikka he sairastivat molemmat pari kuukautta sitten koronan. Ensin sairastui Nina, sen jälkeen Garam.

Nina oli yhdeksän päivää kuumeessa, Garamilla puolestaan oli lämpöä vain viikonlopun.

– Perjantaina nousi lämpö, maanantaina oli jo fiilis, että voisi mennä töihin.

Ninalle ei ole jäänyt vakavia jälkioireita, väsymys on kuitenkin jatkunut sairastamisen jälkeen.

– Ei ole tullut oikein sellaista energiapiikkiä, myös makuaistini on muuttunut. Normaalisti minulla on todella herkkä maku- ja hajuaisti, joten olen ihan onnellinen, etten maista niin hyvin.

Garamilla lähti puolestaan viideksi päiväksi hajuaisti.

– Haju- ja makuaisti ovat todella lähellä toisiaan, ja viiniä juodessani en maistanut mitään niitä vivahteita. Olisin aivan yhtä hyvin voinut juoda kyykkyviiniä, enkä olisi huomannut mitään, mies naurahtaa.

Lue myös: Koronakriisi iski rajusti Sami Garamin bisnekseen – yrityksen liikevaihto romahti: ”Jos suositellaan etätyötä, se tarkoittaa lounasravintoloille myrkkyä”

Lisää aiheesta:

Hanna Nohynek sairastui koronaan ja menetti isänsä, mutta ei lopettanut työntekoa – koronan äänitorvi kuvailee itseään rokotekriittiseksiSelviytyjissä nähtiin yksityiskohta, joka sai katsojat epäilemään huiputusta – Susanna Penttilä paljastaa nyt, mistä on kyseMinttu Kaulanen löysi tv-ohjelman kuvauksista hengenheimolaisen yllättävältä taholta: "Alettiin höpisemään ja sitten me nukuttiin jo vierekkäin"Sikke Sumarilla on edessään todellinen juhlavuosi: 40-vuotishääpäivä ja 70-vuotissyntymäpäivä ovat nurkan takana: "En tunne itseäni sen ikäiseksi"Kaisa Liski perustaa uuden yrityksen – hyppää mukaan ravintolabisnekseenTuija Pehkonen ja Eero Ettala opettelivat koronakriisin aikana uuden taidon – ei mene vieläkään kuin Strömsössä: "Voi syttyi palamaan mikrossa"
Sami GaramRuokaKoronavirusSeurapiirit
Pariskunta ei malttanut pitää näppejä erossaan toisistaan kuvaushetkellä.

Tuoreimmat aiheesta

Sami Garam
  • 10.10.202418:10
    Viiden jälkeen

    Tv-kokki Sami Garam kertoo äkillisestä sairastumisestaan – huomasi itsessään erikoisia oireita: "Se oli niin nopeaa"

  • 29.04.202119:59
    Viiden jälkeen

    Kokki Sami Garam laati ohjeet helpolle ja taatusti herkulliselle vappupiknikille – jälkiruokajuustot kruunaa itse tehty hillo

  • 08.11.202014:02
    Seurapiirit

    Koronakriisi iski rajusti Sami Garamin bisnekseen – yrityksen liikevaihto romahti: "Jos suositellaan etätyötä, se tarkoittaa lounasravintoloille myrkkyä"

  • 07.06.202018:04
    Seurapiirit

    Julkkiskokki Sami Garam yllättää Nina-rakkaansa kanssa: "Viljelemme viiniä"