Salama iski moottoripyöräilijään Floridassa, ajoi ulos tieltä ja kuoli – poliisi julkaisi kuvan tuhoutuneesta kypärästä

Ukonilma on moottoripyöräilijälle suurempi riski kuin autoilijalle, mutta siitä huolimatta salamaniskuun kuoleminen on äärimmäisen harvinaista.
Yhdysvaltalainen moottoripyöräilijä menehtyi sunnuntaina Floridassa salaman iskettyä häneen.
Toistaiseksi ei ole tiedossa, menehtyikö 45-vuotias mies suoraan salamaniskuun vai siitä johtuneen ulosajon seurauksena.
Vapaalla ollut poliisi näki tapahtuman ja hälytti apua, mutta miehen pelastamiseksi ei ollut mitään tehtävissä, vaan pelastushenkilöstön tehtäväksi jäi todeta mies kuolleeksi.
Floridan maantiepoliisi julkaisi valokuvan miehen kypärästä, johon salama iski.
Katso kuva alta.
Floridan trooppisen ilmaston vuoksi se on USA:n kaikkein ukkosalttein osavaltio. Vuosien 2008–2017 välillä Floridassa menehtyi 47 ihmistä salamaniskun seurauksena, mikä oli enemmän kuin missään muussa osavaltiossa.
Salamat ovat tappaneet Yhdysvalloissa tyypillisesti 40–50 ihmistä vuodessa. Salamaniskuun kuoleminen on harvinaista, sillä USA:n maaperään iskee vuosittain 25 miljoonaa salamaa, ja yhdeksän kymmenestä salamaniskun saaneesta selviää hengissä tapahtumasta.
Lähde: The Drive, Daily Mail
Uusimmat
-
09:49
Luonnonsuojeluliitto kannattaa valkohäntäkauriin luokittelemista haitalliseksi vieraslajiksi – Suomessa yli 100 000 yksilöä
-
09:42
Fennovoima peruu Hanhikivi 1 -ydinvoimalan rakentamislupahakemuksen
-
09:35
Jukka Jalonen analysoi, pelaako Kari Jalosen Tshekki suomalaislätkää – "Silleen mielenkiintoinen peli edessä"
-
09:34
HS: Liike Nyt on pahasti velkaantunut Harry Harkimon yhtiölle
-
09:33
Ruokalaskuun jopa 500 euron nousu – nämä tuotteet kallistuvat
-
09:33
Venäjä pyrkii saamaan haltuunsa viimeisen palasen Luhanskia – MTV seuraa sotaa
-
Kesällä ravintolaillalliselle on tunnelmallinen vaihtoehto: illallisristeily höyrylaivalla vie Turun saariston luontoon Mainos
-
09:16
Taivas varjele, mitä sieltä tulee: MM-kapteenin ruokoton puheenvuoro päätyi suoraan tv-lähetykseen
-
09:13
Tilastokeskus: Työllisyys koheni edelleen huhtikuussa
-
09:13
Tässä ovat uudet Vain elämää -tähdet – mukana Erika Vikman, Redrama, Mikko Alatalo...
-
09:09
Ruotsissa ärähdettiin Jelena Välbelle ja Venäjälle – "Kaiken sellaisen tulee kadota"
-
08:49
Tullilta vakava varoitus: Jos tuot näitä tuotteita Virosta, voit syyllistyä rikokseen
-
08:25
Kalle Rovanperän toiminta lähes mykistää – asiantuntija nostaa hurjasta alkukaudesta yllättävän kohokohdan: "En muista kenenkään tehneen tuollaista"
-
08:21
Coloradolle jo kolmas voitto – sankarina rasististen uhkauksien kohteeksi joutunut tähti
-
08:20
Johanna Harlin tyrmäävänä vauvavatsansa kanssa: "Sinua on maailman ihaninta kantaa sisälläni"
-
08:19
Metalliromusta maksettiin alkuvuonna kaikkien aikojen kovimpia hintoja – "Ei tarvitse lavallistakaan olla, niin jonkinlaisen tilin tekee"
-
07:46
Tukes varoittaa vakavasta vaarasta: Vauvan purulelu voi aiheuttaa tukehtumisen – "Pitää poistaa käytöstä välittömästi"
-
07:31
Tshekin SM-liigakapteeni vitsaili Leijonien hyökkääjistä ja heitti suomea – myönsi yllätyskäänteen: "Ihanaa"
-
07:16
Tänään on tärkeä päivä yli 1,6 miljoonalle suomalaiselle palkansaajalle ja eläkeläiselle – ota nämä seikat huomioon
-
07:15
Millainen tauti on apinarokko? Tartunnan voi saada lakanoista – oireet saattavat hämätä
-
Lataa lisää