Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Saksa laajensi natsien uhrien oikeutta hakea kansalaisuutta – mahdollista jopa viidenteen sukupolveen saakka

Saksa on jo aikaisemmin sallinut vainottujen juutalaisten jälkeläisten saada kansalaisuutensa takaisin, mutta uudet säädökset täydentävät lakeja niin, että niihin jääneet porsaanreiät tulevat korjatuiksi. Kuvassa Saksan sisäministeri Horst Seehofer.
Saksa on jo aikaisemmin sallinut vainottujen juutalaisten jälkeläisten saada kansalaisuutensa takaisin, mutta uudet säädökset täydentävät lakeja niin, että niihin jääneet porsaanreiät tulevat korjatuiksi. Kuvassa Saksan sisäministeri Horst Seehofer.
Julkaistu 30.08.2019 14:18

MTV UUTISET – STT

Saksa on laajentanut natsien vainojen uhrien oikeutta hakea maan kansalaisuutta. Uhrien omaiset voivat hakea kansalaisuutta joissain tapauksissa alenevasti aina viidenteen sukupolveen saakka.

– Saksan on tunnustettava vastuunsa, perusteli sisäministeri Horst Seehofer.

Saksa on jo aikaisemmin sallinut vainottujen juutalaisten jälkeläisten saada kansalaisuutensa takaisin, mutta uudet säädökset täydentävät lakeja niin, että niihin jääneet porsaanreiät tulevat korjatuiksi.

Uusien säädösten mukaan esimerkiksi sellaiset ihmiset, joiden isä oli ulkomaalainen tai joiden äiti menetti kansalaisuutensa natsihallinnon aikana, voivat nyt hyötyä uusista laeista.

Sisäministeriön mukaan uusien säädösten on tarkoitus varmistaa, ettei kenenkään tarvitse jäädä ilman kansalaisuutta sen takia, että natsien hallinnosta katsotaan kuluneen jo niin kauan.

Lisää aiheesta:

Saksa tiukentaa rajusti turvapaikkalakejaanSaksan perustuslakituomioistuimen mukaan avustettu itsemurha pitää sallia
Hollannin valtiollinen rautatieyhtiö maksaa miljoonakorvaukset holokaustin uhreille – "Musta sivu yrityksen historiassa"
Tanska aikoo kiristää kansalaisuuslakiaan: Vierastaistelijoiksi lähteneiden tanskalaisten lapset eivät saisi kansalaisuutta automaattisesti
Liettuassa heräsi kohu juutalaisten kansalaisuushakemuksista – "Kukaan ei ole vainonnut sinua"
Saksa helpottamassa rikoksia tehneiden maahanmuuttajien karkottamista
SaksaÄärioikeistoÄäriliikkeetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Saksa
  • ke17:03
    Ukrainan sota

    Saksa: Ei merkkejä siitä, että Venäjä olisi valmis neuvottelemaan

  • 30.11.16:02
    Berliini

    Bileet vaarassa päättyä: Berliinissä klubit taistelevat henkiinjäämisestä

  • 29.11.19:08
    Äärioikeisto

    Saksan äärioikeisto perusti nuoriso-osaston – johtajaksi 28-vuotias

  • 29.11.14:01
    Äärioikeisto

    Saksan äärioikeisto haluaa perustaa uuden nuoriso-osaston

  • 28.11.20:19
    Itämeren kaasuputket

    Media: Nord Stream -räjäytyksistä epäilty ukrainalaismies ensi kertaa oikeudessa Saksassa