Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sadat jättävät ilmestymättä kutsuntoihin joka vuosi – asevelvollisia noudetaan jopa kotoa

MTV3/Lehtikuva
Julkaistu 15.08.2016 22:13
Toimittajan kuva

Eetu Ruonakoski

eetu.ruonakoski(at)mtv.fi

eeturuonakoski

Kutsunnat ovat tääs käynnissä: yli 30 000 miestä on saanut kirjeen, joka velvoittaa heidät saapumaan kotipaikkakunnallaan järjestettävään kutsuntatilaisuuteen. Kaikilta asevelvollisilta kutsuntoihin saapuminen ei kuitenkaan suju sotilaallisen säntillisesti.

Kapteeni Timo Miettinen Maavoimien esikunnasta kertoo, että vuosittain noin 400-500 asevelvollista jättää ilmestymättä kutsuntoihin viimeiseen määräpäivään mennessä. Suurin osa heistä on ulkomailla asuvia Suomen kansalaisia.

Varsinaisena kutsuntapäivänä saapumatta jättäneitä yritetään tavoitella mahdollisuuksien ja resurssien puitteissa jo saman päivän aikana. Joskus asevelvollinen saatetaan noutaa kotoa virkavallan toimesta.

– Meillä on lain mukaan oikeus pyytää poliisilta virka-apua henkilön toimittamiseksi kutsuntapaikalle. Tämä toimintamalli kuitenkin vähenee jatkuvasti poliisin resursseista johtuen. Sieltä ei ole aina mahdollisuuksia asettaa kutsuntatilaisuuksiin vartijoita.

Mikäli kutsuntatilaisuuteen unohtaa saapua ajallaan, ei ole syytä hätääntyä. Jokainen aluetoimisto järjestää 15. joulukuuta viimeisen kutsuntatilaisuuden aluetoimistolla. Tilaisuuteen voi osallistua, mikäli ei ole osallistunut kutsuntoihin määrättynä päivänä jo aiemmin.

Suomessa asuvista harva jättää menemättä

Mikäli kutsuntavelvollinen ei ole ilmoittautunut aluetoimistolleen joulukuun puoleenväliin mennessä, eikä poissaololle löydy laillista estettä, henkilöstä tehdään etsintäkuulutus. Laillinen este voi olla esimerkiksi vakava sairastapaus.

– Jos sinne ei tule, selvitämme vuoden pari viimeistä viikkoa, että voisiko taustalla olla jokin laillinen este. Mikäli sellaista ei löydy, teemme henkilöstä etsintäkuulutuspyynnön poliisille.

– Kun poliisi tavoittaa, tulee pientä rangaistusvaatimusta ja käsky ilmoittautua aluetoimistolle.

Etsintäkuulutus on voimassa sen vuoden loppuu saakka, kun henkilö täyttää 29 vuotta. Mikäli kutsuntavelvollisuus on edelleen täyttämättä, henkilöstä tehdään rikosilmoitus.

– Sen jälkeen teemme hänestä rikosilmoituksen poliisille. Jos poliisi tavoittaa henkilön, juttu menee oikeuteen, jos syyttäjä sen näkee tarpeelliseksi.

Ongelmana ulkomailla asuvat

Miettinen ei osaa sanoa tarkkaan, mikä osa asevelvollisista onnistuu pakoilemaan kutsuntoja 29-vuotiaaksi saakka.

– Suomessa asuvasta ikäluokasta nämä ovat kuitenkin ihan yksittäisiä tapauksia. Ulkomailla asuvat ovat meillä tässä suurempi ongelma.

Ulkomailla asuvia Suomen kansalaisia on Miettisen mukaan usein vaikea tavoittaa, eikä asevelvollisuuden suorittamista pidetä välttämättä heidän keskuudessaan usein edes pakollisena.

– Sitä ei ehkä koeta, että velvollisuus koskee myös heitä.

Lisää aiheesta:

Noel Lonka on ollut virallisesti mies nyt kaksi kuukautta – Puolustusvoimat määräsi jo kelpoisuustarkastukseen: "Kaikki vaikutti olevan valmiina"Kutsunnat asepalvelukseen alkavat tänään – lähes 37 000 miestä osallistuuSuomalaisilla ennennäkemätön into kertausharjoituksiin – oma pyyntö ei auta Jättioperaation syy selvisi: Poliisi ja sotilaspoliisi jahtasivat inttiä vältteleviä etsintäkuulutettujaVarusmies-Markus jännittää vieläkin, pääseekö lomille edes omiin ylioppilasjuhliinsa elokuussa – "En tiedä haluttiinko näyttää, etteivät lomat ihan tuosta vain irtoa"Äkkilähtö armeijaan! Maavoimilla on auki pari sataa palveluspaikkaa ensi maanantain saapumiserään – osasyyksi arvellaan myöhästynyttä opiskelijavalintaa
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen21:37
    Espoo

    Espoossa kadonnut tyttö on löytynyt

  • Eilen20:50
    Kuluttajariidat

    Vuokranantaja lähetti 9 000 euron laskun kissan tuhoamasta asunnosta

  • Eilen20:35
    KRP

    KRP tutkii epäiltyä terrorismin rahoittamista – kiinniottoja Kakkois-Suomessa

  • Eilen19:15
    Sää

    Tiesitkö, että sadetutka ei näytä kaikkea sadetta? Sääilmiö kasteli meteorologinkin

  • Eilen18:30
    Eduskunta

    Kansanedustaja joutui sairaalaan: Putosi pahasti hevosen selästä