Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sääennusteessa lunta – Pekka Pouta avaa hurjaa kylmenemistä

2:10Keskiviikko 17.9. Ukkosia ja rajuja kuurojaKatso myös Pekka Poudan tuore sääennuste, jossa on mukana niin ukkosia ja rajuja sadekuuroja kuin yöpakkasiakin.
Julkaistu 17.09.2025 11:51
Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

Sää muuttuu ensi viikolla aiempaa viileämmäksi, ja osassa maata saatetaan kokea jopa syksyn ensimmäiset lumisateet.

Syksyinen sää valtaa alaa, ja terminen kesä voi olla vähitellen vaihtumassa termiseen syksyyn osassa maata.

Terminen syksy alkaa, kun vuorokauden keskilämpötila laskee pysyvämmin kymmenen asteen alapuolelle.

MTV Uutisten meteorologi Pekka Pouta ennustaa ensi viikolle selvästi keskimääräistä kylmempää säätä.

– Ilmavirtaus on pohjoisen kantilta, ja ennen kaikkea yöt kylmenevät. Nythän ne ovat olleet selvästi keskimääräistä lämpöisempiä, Pouta sanoo.

Forecan ennusteen mukaan jo viikonloppuna voi paikoin olla yöpakkasia ja hallaa.

Lue myös: Pekka Pouta kieltäytyi ennustamasta säätä: "Kaoottinen tilanne"

Sää poutaantuu

Ensi viikolla sää poutaantuu ja muuttuu aurinkoisemmaksi.

Sateita voi tulla kuitenkin Lapissa, ja niiden seassa voi olla paikoin lunta ja räntää.

– Varsinaista kertymää näistä sateista tuskin kuitenkaan tulee, vaan kyse on pikemmin ajoittain leijailevista hiutaleista, meteorologi Joanna Rinne kuvaa Forecan blogissa.

Etenkin pohjoisessa Lapissa kannattaa Rinteen mukaan joka tapauksessa varautua liukkaisiin keleihin.

Säiden kylmetessä muuallakin maassa saattaa hänen mukaansa olla paikallisesti öisin ja varhain aamuisin kuuraa tienpinnoilla.

– Kuuran riski kasvaa ensi viikolla, mutta tälläkin viikolla sitä voi olla jo paikoin, Rinne kertoo.

Päivälämpötilat voivat ensi viikon alussa jäädä suurimmassa osassa maata kymmenen asteen alapuolelle. 

Lue myös: Ensilumi on mätkähtänyt jopa elokuussa – näin se yleensä sataa eri puolilla Suomea

Tilastoissa ensilumi mahdollinen

Pitkän ajan säätilastojen mukaan ensilumi sataa Käsivarren Lapin pohjoisosaan keskimäärin syyskuun lopussa tai lokakuun alussa ja laajemmin Pohjois-Lappiin lokakuun alkupuoliskolla. 

Tilastoissa ensilumen katsotaan sataneen silloin, kun maassa on vähintään yksi senttimetri lunta kesäaikaan kello 9 tai talviaikaan kello 8.

Lisää aiheesta:

Sään kuukausiennuste: Lumisateet vyöryvät nyt eteläänkin – meteorologi kertoo, tuleeko talvi jäädäkseenSään kuukausiennuste: Nyt on lauhaa, mutta voi pian muuttua – saadaanko etelään jo lunta?Meteorologi vahvistaa: Talvi tulee nyt rytinällä – "Lunta voi pyryttää yli 20 senttiä"Talvi tuli nyt eteläänkin, ja tällä kertaa jäädäkseen – "Ei tietoakaan, koska tämä lumi sulaa"Maa valkoisena! Terminen talvi on jo alkamassa pohjoisessa – eteläänkin saadaan lunta keskiviikkona, mutta ilo ei kestä kauaaEtelässä yhä kesä, pohjoisessa lunta ja mustaa jäätä – näin hurjasti sää viilenee tällä viikolla!
SääLumiSyksyLiikenneKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sää
  • 10:37
    Pekka Pouta

    Pekka Pouta kieltäytyi ennustamasta säätä: "Kaoottinen tilanne"

  • 09:54
    Helle

    Kesän hellekuolemat Euroopassa kolminkertaistuivat: "Todellinen uhrimäärä voi olla vielä suurempi"

  • Eilen10:58
    Syksy

    Säähän kylmä käänne – meteorologi Liisa Rintaniemi väläyttää "totaalista syksyn saapumista"

  • ma16:27
    Japani

    Tallentui videolle: Kuljettaja taisteli tiensä ulos tulvivasta parkkihallista Japanissa

  • ma13:44
    Ilmastonmuutos

    Kesän äärimmäisille säille laskettiin järisyttävä hintalappu