Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

S-pankille miljoonarapsut – rikolliset käyttivät virhettä hyväkseen

9:02Sijoittamiseen voi liittyä samanlaisia riskejä kuin rahapelaamiseenLue myös: Sijoittamiseen voi liittyä samanlaisia riskejä kuin rahapelaamiseen.
Julkaistu 10.09.2025 14:23
Toimittajan kuva

Tommi Forsman

tommi.forsman@mtv.fi

S-Pankki on saanut seuraamuskollegiolta 1,8 miljoonan euron hallinnollisen maksun tietoturvallisuuden laiminlyönnistä pankin tunnistuspalvelussa. Lisäksi pankki sai huomautuksen apulaistietosuojavaltuutetulta.

Seuraamus liittyy kesän 2022 tapaukseen, jossa epäillyt rikolliset hyödynsivät S-Pankin järjestelmätoimittajan ohjelmistosta löytynyttä poikkeuksellista ja erittäin vaikeasti havaittavaa virhettä. 

– Väärinkäytös kohdistui pieneen joukkoon S-Pankin asiakkaita. Ohjelmistovirhe korjattiin heti, kun se havaittiin. Toimenpiteisiin ryhdyttiin välittömästi asiakkaiden tietojen suojaamiseksi ja vahinkojen minimoimiseksi. 

– Myös tietosuojaviranomainen toteaa päätöksessään, että S-Pankki on ryhtynyt asianmukaisiin toimenpiteisiin vahingon lieventämiseksi, korjaamiseksi tai estämiseksi tulevaisuudessa.

Pankki on korvannut kaikki asiakkaille aiheutuneet välittömät vahingot, yhtiö tiedottaa.

Lue myös: S-Pankki: Nuoria värvätään rikollisten rahamuuleiksi

Pankkien nimissä liikkuu vaarallisia huijausviestejä – yksi piirre tekee niistä erityisen uskottavia

Lisää aiheesta:

Uutissuomalainen: S-pankin asiakkailta viedyt rahat on palautettuS-Pankissa vakava järjestelmähäiriö: Asiakkaat pystyivät kirjautumaan toisen asiakkaan tunnuksilla – luvattomia maksuja tehtyOP ei tiedä, kuka tai ketkä kaatoivat heidän verkkosivunsa tunneiksi kyberhyökkäyksellä – myös motiivi täysin aukiKahdelle pankille seuraamusmaksu Finanssivalvonnalta – jopa 1,7 miljoonaa euroaS-Pankille lähes miljoonan euron seuraamusmaksu: Useita velvoitteita laiminlyöty terrorismin ja rahanpesun kitkemiseksiS-pankin mobiilisovellus näytti käyttäjilleen toisten pankkiasiakkaiden tietoja – sovellus toistaiseksi poissa käytöstä: "Olemme hyvin pahoillamme tapahtuneesta"
S-pankkiTietoturvaPankitTalous

Tuoreimmat aiheesta

S-pankki
  • 12.10.17:03
    Kyberturvallisuus

    S-Pankin verkkosivuilla häiriöitä, syynä palvelunestohyökkäys

  • 26.9.14:26
    Verkkohuijaukset

    S-Pankki varoittaa huijauksista – huijarin puhelinnumero voi hämätä

  • 29.8.15:16
    Verkkohuijaukset

    Saitko tämän bonusviestin "S-Pankilta"? Varo!

  • 16.6.11:38
    Huijaukset

    S-Pankki: Nuoria värvätään rikollisten rahamuuleiksi

  • 23.5.17:03
    Raha

    S-pankille miljoonasakot