Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ruotsin valtionepidemiologi Tegnell soutaa ja huopaa sanomisissaan – pyörsi aamuisen haastattelunsa: "Ei se ole niin"

Julkaistu 03.06.2020 18:42

MTV UUTISET – STT

Ruotsin valtionepidemiologi Anders Tegnell vakuutti keskiviikkona terveysviranomaisten päivittäisessä koronavirukseen liittyvässä tiedotustilaisuudessa, että Ruotsin valitsema strategia koronavirustaistelussa on hänen mielestään edelleen hyvä.

Keskiviikkoaamuna levisi laajalle Ruotsin radion haastattelu, jossa Tegnell sanoi, että Ruotsin olisi pitänyt torjua koronaepidemiaa useammilla toimenpiteillä heti alusta alkaen.

–  Ei se ole niin. Uskomme yhä, että strategiamme on hyvä. Sitten on tietenkin aina asioita, joita voi parantaa. Erityisesti silloin, kun katsoo jälkikäteen tekemisiään. Henkilökohtaisesti ajattelen, että olisi hankalaa vastata jotain muuta sellaiseen kysymykseen. Tässä työssä voi aina tehdä asioita paremmin, Tegnell sanoi tiedotustilaisuudessa SVT:n mukaan.

Lue lisää: Tappouhkauksiakin saanut Ruotsin Tegnell myöntää: Maan olisi pitänyt ryhtyä tiukempiin koronatoimiin epidemian alkuvaiheessa – virukseen kuolleita jo lähes 4 500

Tegnelliltä kysyttiin tilaisuudessa myös, mitä hän olisi tehnyt toisin nykyisillä tiedoilla.

– Edelleen on paljon asioita, joiden vaikutuksesta emme tiedä. Voi hyvin sanoa, että (tilanne) olisi huomattavasti parempi, jos olisimme olleet valmistautuneita paremmin vanhusten suojaamiseen. Ja olisi ollut hyvä, jos olisimme saaneet testauskapasiteetin käyttöön nopeammin, Tegnell jatkoi.

Ruotsin koronavirustilanne yhä karmea

Ruotsin tilanne koronaviruksen suhteen on yhä murheellinen. Keskiviikkona Tegnell kertoi, että koronavirukseen liittyvien kuolemien määrä oli kasvanut 74:llä uudella tapauksella. Yhteensä koronavirukseen liittyviä kuolemia on Ruotsissa nyt 4  542.

10 miljoonan asukkaan Ruotsissa miljoonaa asukasta kohti on kuollut 450 ihmistä Worldometer-sivuston mukaan. Suomessa vastaava luku on 58.Ruotsissa koronavirustartunnan on saanut 40  803 ihmistä.

Keskiviikkona kerrottiin 2  214 uudesta tartunnasta.Tegnell kehotti ruotsalaisia edelleen seuraamaan viranomaisten ohjeita ja suosituksia. Eli ei tarpeettomia matkoja, sairaana on pysyttävä kotona ja kontakteja yli 70-vuotiaisiin tai riskiryhmään kuuluviin on vältettävä.

Lisää aiheesta:

Ruotsin Tegnell selitti tv-haastattelussa maansa pahaa tautitilannetta, teki vertauksen Suomeen: "Epätavallinen maa koronan suhteen"Ruotsin valtionepidemiologi Tegnell syyttää WHO:ta väärintulkinnastaTappouhkauksiakin saanut Ruotsin Tegnell myöntää: Maan olisi pitänyt ryhtyä tiukempiin koronatoimiin epidemian alkuvaiheessa – virukseen kuolleita jo lähes 4 500Ruotsinsuomalaisilla paljon koronatartuntoja suhteessa väkilukuun – listalla edellä vain Ruotsin somalit, irakilaiset ja syyrialaisetTuhannen koronakuoleman raja rikki Ruotsissa – 114 kuollutta vuorokaudessa, tehohoidossa lähes tuhat lisää, viranomaisilta varoitus valitettavasta kehityksestäRuotsin pääministeri Stefan Löfven sanoo, ettei maa ollut valmis kohtaamaan koronakriisiä: "Voimme tehdä johtopäätöksiä oppiaksemme"
RuotsiKoronavirusUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ruotsi
  • 09:34
    Ruoka

    Marcus, 27, söi neljä pannupihviä lounasbuffetissa – valtava kohu

  • 07:59
    Pohjoismaat

    Tukholmassa alkaa jokavuotinen päättäjien istunto, josta ei vaikuta tietävän kukaan: "Ei hajuakaan"

  • 26.10.22:49
    Tietoturva

    Ruotsin kantaverkkoyhtiö tietomurron kohteena – hakkeriryhmä uhkaa julkaista dataa

  • 24.10.18:16
    Hävittäjät

    Kanada pohtii F35-kaupan perumista – tilalle Gripeneitä Ruotsista?

  • 24.10.14:03
    Ursula von der Leyen

    Ursula Von der Leyen ensi viikolla Tukholmaan