Ruotsi kärsi murskatappion Englannille EM-kisojen välierissä tiistaina. Turnauksen kotijoukkue Englanti tykitti pallon neljä kertaa ohi Ruotsin kokeneen maalivahdin Hedvig Lindahlin.
Englannin 3–0- ja 4–0-maalit menivät jossain määrin ruotsalaisvahdin piikkiin. Alessia Russon 3–0-maalia on ylistetty jopa koko kisojen komeimpana osumana, mutta iso osa osumasta johtui Lindahlin lepsusta pelaamisesta. Russon kantapäätuikkaus livahti luvattoman helposti Lindahlin haarovälistä sisään.
– Kolmannen maalin päästäminen oli nöyryyttävää. En uskonut, että hän laukoo kantapäällä. Anteeksi, mutta se oli häneltä todella hieno suoritus, Lindahl totesi Aftonbladetille.
Englannin neljäs maali oli hyvinkin Lindahlin torjuttavissa. Ruotsalaisvahti sai kätensä Fran Kirbyn laukaukseen väliin, mutta torjunta oli veltto, ja pallo pomppi verkkoon.
– 4–0-maalissa yritin peruuttaa niin pitkälle pystyin. On selvää, että yritän torjua kaikki laukaukset, mutta tänään en pystynyt parempaan, Lindahl sanoi pettyneenä.
Ruotsi voitti viime vuonna olympiahopeaa. Hedvig Lindahl oli lähellä lopettamista loistavan olympiaturnauksen jälkeen.
– Jälkikäteen ajateltuna minun olisi ehkä pitänyt lopettaa, mutta se tuntui niin typerältä. Sitä haluaa lopettaa juhlaan, mutta aina ei käy niin.


