Tänään on historian ensimmäistä kertaa mahdollista pelata Fintoton kautta Ruotsin keskiviikkoista Toto86-peliä.
– Etenkin Ruotsin raveista kiinnostuneet asiakkaat ovat toivoneet tätä kovasti – onhan kyseessä viikon ainoa Toto-peli johon ei ole voinut osallistua Fintoton kautta, vaikka Toto86 on Ruotsin toiseksi suurin pelimuoto heti Toto75-pelin jälkeen, Fintoto Oy:n kehitysjohtaja Reijo Anttila kertoo.
Toto86 sisältää nimensä mukaisesti kahdeksan kohdelähtöä. Voittoluokkia on kuudesta kahdeksaan oikein -tuloksille.
– Toki kahdeksan lähdön voittajiin perustuva peli on todella haastava. Kääntöpuolena ovat kuitenkin suuret potit ja melko runsaslukuiset jackpot-kierrokset, kehitysjohtaja kuvailee.
– Lisäksi Toto86 on vaikeutensa ansiosta erittäin sovelias porukkapelaamiseen, joka on muutenkin ollut vahvassa kasvussa viimeiset vuodet.
Suomalaispelaajille pientä lisähaastetta tuo pelin panoskoko, joka on Fintotossa 0,05 euroa eli selkeästi ruotsalaispelaajien käyttämää 0,25 kruunua suurempi.
Tämä juontaa juurensa peliteknisiin yksityiskohtiin, jotta pelaaminen olisi mahdollista ja mielekästä Fintoton järjestelmässä. Luonnollisesti voitot maksetaan suhteessa panostukseen. Peliaika päättyy kello 20:20 eli ennen kotimaisten Vermon ravien viidettä Toto65-kohdetta.
Miten käy Vermolle?
Ruotsin Toto86-pelin katsotaan täydentävän sekä keskiviikon pelitarjontaa että suurten pottien porukkapelimahdollisuuksia ylipäätään. Fintoton kehitysjohtaja ei usko, että uusi tuote vaikuttaisi oleellisesti aiemmin illalla ratkaistavan Vermon Toto65-kierroksen menestymiseen.

