Ruotsissa ja Suomessa takavarikoidaan vuosittain tuhansia ampuma-aseita. Rikollispiireistä laittoman aseen saa hankittua helposti.
Malmössä poliisi on levittänyt pöydän täyteen aseita. Näkyvillä on kuitenkin vain pieni osa viime vuonna takavarikoiduista 409 laittomasta aseesta.
– Tänä päivänä ei ole vaikeaa hankkia asetta, mikäli liikut rikollisissa piireissä, sanoo Malmön poliisin takavarikkoyksikön johtaja Alexander Törnblom Ruotsin TV4:n haastattelussa.
– Tämä johtuu osittain salakuljetetuista aseista, mutta myös vilkkaasta käytettyjen aseiden kaupasta rikollisissa piireissä.
Lue myös: Ruotsi rajoittaa puoliautomaattiaseiden saatavuutta
Laittomat aseet piilotetaan hyvin
Kaiken kaikkiaan poliisi takavarikoi Ruotsissa viime vuonna vajaat 1 700 ampuma- asetta. Ruotsin poliisista kerrotaan MTV:lle, että tilasto todennäköisesti täydentyy vielä jonkin verran.
– Rikoksissa käytettyjä ampuma-aseita ei välttämättä saada poliisiin haltuun. Ne menevät jo eteenpäin, tai ne piilotetaan niin hyvin, etteivät ne paljastu, kommentoi lukua rikostarkastaja Kimmo Sainio Helsingin poliisista.
Viime vuonna ruotsalaispoliisille luovutettiin vapaaehtoisesti 22 000 ampuma-asetta. Tässä joukossa on esimerkiksi aselupansa menettäneiden aseet.

