Ruotsin hiihtotähdelle oli käydä emämoka – "Ei, teidät on hylätty"
Ruotsin Calle Halfvarsson ja Jonna Sundling olivat ylivoimaisia maastohiihdon maailmancupin Falunin sekaparisprintissä sunnuntaina. Tilanne olisi voinut olla Halfvarssonin mukaan toinen, sillä hän lähti turhan innokkaasti viimeiselle osuudelle.
Ruotsalaiskaksikko oli tehnyt jo puolessa välissä niin suuren eron, että Halfvarsson otti hiukan rauhallisemmin ladulla. Viimeiselle osuudelle lähdettäessä oli ero seuraavaan 27 sekuntia. Halfvarsson pääsi heiluttelemaan maansa lippua loppusuoralla, mutta tilanne olisi voinut olla toinen. Ruotsalainen oli lähellä pilata koko kisan viimeisessä vaihdossa.
– Tuntui, että liikuin liian aikaisessa vaiheessa lähtiessäni viimeiselle kierrokselle. Sen on täytynyt olla aivan rajalla, Halfvarsson totesi Expressenille.
– Olen niin iloinen ja innokas lähtiessäni liikkeelle, että en edes ajattele, että Jonnan pitää ylittää viiva ennen kuin voin lähteä liikkeelle. Meillä oli niin suuri johto, että minulla oli hyvin aikaa. Mietin tosissani siinä kohtaa, että kääntyisin takaisin ja tekisin varmuuden vuoksi lähdön uudestaan, Halfvarsson sanoi naurahtaen.
Ruotsi voitti lopulta kilpailun reilun kymmenen sekunnin erolla Norjan joukkueisiin, jotka olivat sijalla kaksi ja kolme.
– Se olisi ollut harmi, jos olisin tullut lipun kanssa maalilinjan yli ja saanut kuulla, että ei, teidät on hylätty. Meillä oli kuitenkin onnea. Se olisi ollut minulle tyypillistä, jos olisin pilannut kisan tuolla tavalla, Halfvarsson totesi.
Halfvarsson paljasti myös haastattelussa, että jatkaa uraansa ensi kaudella. Ruotsalaisen suoritukset ovat parantuneet loppukautena monien vaikeuksien jälkeen.
Uusimmat
-
16:46
Jussi Heikelä ja Elina Valtonen: Ero!
-
16:43
Laaja huumejuttu Oulussa toi 15:lle vankeustuomiot – poliisin arvio: Takavarikoitujen huumeiden katukauppa-arvo jopa 2 miljoonaa
-
16:42
Iivo Niskanen pahassa pulassa maailmancup-ladulla!
-
16:34
Sisäministeriö asetti työryhmän kehittämään yksityistä turvallisuusalaa – "Ihmisten on voitava luottaa jokaiseen alan toimijaan"
-
16:27
Poliisi jatkanut Savonlinnan kaksoismurhan selvittämistä – teon motiivi selvillä
-
16:26
The Guardian: Puola lähettää Ukrainaan Leopardien lisäksi 60 muuta panssarivaunua – MTV seuraa sotaa
-
16:20
Venäjä esti pääsyn CIA:n ja FBI:n sivuille – "Levittävät armeijaa halventavaa materiaalia"
-
16:15
100-vuotias Olive vinkkaa pitkän elämän salan: Vältä vieraita miehiä!
-
16:03
Jari Isometsältä tyly tuomio Krista Pärmäkosken suorituksesta – "Sitä on turha kiistää"
-
16:01
Ota rahat ja juokse -sarjan Ari Huhtinen paljastaa, millainen on hyvä valehtelija: "Tuntuu, että he ovat saaneet syntymässä lahjan"
-
15:57
Sipoossa koulu-uhkaus – epäilty otettu kiinni
-
15:50
Portion Boys -yhtyeen JaloTiina on saanut karmeita viestejä: "Ihan tällaista en osannut odottaa"
-
15:42
Venäjän kohtalo hiihdon MM-kisojen osalta ratkesi
-
15:25
Auto törmäsi suojatietä ylittäneeseen jalankulkijaan Kotkassa – kolarissa kuoli kuusikymppinen mies
-
15:19
Paludan poltti jälleen Koraanin, nyt Kööpenhaminassa – Turkki kutsui Tanskan suurlähettilään puhutteluun
-
15:12
Yleisö ilkkui surkeasti aloittaneelle Cristiano Ronaldolle – tämä tilanne oli liikaa päävalmentajalle
-
15:04
Lehtiväite: Kylie Jenner ja Travis Scott ovat laittaneet suhteensa tauolle – syynä erilaiset elämäntyylit
-
15:02
HS:n Mukka: Toimittajien tuomio pettymys, Viestikoekeskus-oikeusprosessi kaventanut sananvapautta Suomessa
-
14:55
Kuninkaallinen valokuvaaja ja nuori prinssi Charles olivat toistensa vihollisia – suhtautuminen muuttui kypsemmällä iällä yhdestä syystä
-
14:37
Ammattiliitto Pro ilmoitti toimihenkilöiden lakosta osaan kemian alan yrityksistä – joukossa lääkeyhtiöt Orion ja Bayer Turku
-
Lataa lisää