Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ruotsidemokraatit haluavat tavata perussuomalaisten puoluejohtoa

Lehtikuva
Julkaistu 07.07.2017 18:22

MTV UUTISET-STT

Ruotsidemokraattien puoluesihteerin Richard Jomshofin mukaan ruotsidemokraatit haluavat tiivistää yhteistyötä Jussi Halla-ahon johtamien perussuomalaisten kanssa.

Sen sijaan yhteistyö perussuomalaisista irtautuneen Uusi vaihtoehto -ryhmän kanssa ei tunnu innostavan ruotsidemokraatteja ainakaan samassa määrin. Uuteen vaihtoehtoon kuuluu muun muassa perussuomalaisten entinen puheenjohtaja, ulkoministeri Timo Soini (uv.).

– Toivon, että voimme luoda lähemmät kontaktit (Suomeen). Oletettavasti kyse on (Halla-ahon) perussuomalaisista, koska Timo Soini on ollut kriittisin meitä kohtaan, sanoi Richard Jomshof STT:lle Ruotsin Almedalenin politiikkaviikolla.

Jomshofin mielestä ruotsidemokraattien pitää tehdä yhteistyötä perussuomalaisten ja muiden pohjoismaisten sisarpuolueiden kanssa etenkin Euroopan parlamentissa ja Pohjoismaiden neuvostossa.
Hänen mukaansa yhteistyö perussuomalaisten kanssa on tähän asti perustunut pitkälti epäviralliseen yhteydenpitoon ja keskusteluihin.

– Mutta olemme koko ajan olleet selväsanaisia siinä, että haluamme selvemmin yhteistyötä. Olen sitä mieltä, että toisiaan lähellä olevien puolueidemme pitää tehdä Pohjolassa yhteistyötä samalla tavalla kuin porvari- tai vasemmistopuolueiden.

Jomshofin mukaan ruotsidemokraatit haluaisivat tavata myös perussuomalaisten puoluejohtoa.

– Olen ehdottomasti sitä mieltä, että (meidän pitäisi). Meidän puoleltamme on tarkoitus olla aloitteellisia asiassa ja kenties jonkinlainen virallinen kutsu on tulossa, kertoi Jomshof.

Lisää aiheesta:

Perussuomalaisia ja ruotsidemokraatteja rasittavat samanlaiset syytökset – perussuomalaisten asema on silti heikompi, arvioi tutkija"Myös Suomessa vältellään hankalaa tilannetta" – Ruotsalainen kirjeenvaihtaja näkee yhtäläisyyksiä Suomen ja Ruotsin vaalien välilläSDP:n Erkki Tuomioja MTV:n Uutisextrassa: Ruotsin virheistä otettava opiksi – "Olemme onnistuneet kotouttamisessa paremmin"Tämä mies saa koko Ruotsin kuumenemaan – kuka on maahanmuuton ykkösvastustaja Jimmie Åkesson? Perussuomalaiset ja ruotsidemokraatit entistä läheisempään yhteistyöhönHalla-aho haluaa yhteistyötä ruotsidemokraattien ja Tanskan kansanpuolueen kanssa
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 06:51
    Thaimaa

    Thaimaan pääministeri hajotti maan parlamentin, edessä uudet vaalit

  • 06:38
    Venezuela

    Venezuelan presidentti syyttää: USA aloitti uuden merirosvouksen aikakauden Karibialla

  • 06:20
    Hävittäjät

    F-35-valmistaja MTV:lle: "Suomi on meille erityinen"

  • 06:12
    Trumpin Yhdysvallat

    Trumpille takaisku Indianassa

  • 06:00
    Trumpin Yhdysvallat

    USA:sta laittomasti karkotettu ja sittemmin pidätetty perheenisä pääsi vapaaksi