Ruotsi murskasi salibandyn miesten MM-turnauksen finaalissa Tshekin maalein 9–3 ja nappasi kultamitalit itselleen. Zürichissä pelatusta loppuottelusta ei tullut klassikkoa, kun ottelua hallinnut Ruotsi karkasi jo avauserässä 4–0-johtoon.
Tshekki kavensi avauserän lopussa, mutta toisessa ja kolmannessa erässä Ruotsi meni menojaan. Ruotsi teki toisessa erässä kaksi ja päätöserässä kolme maalia. Tshekki teki kolmannen erän loppupuolella kaksi kavennusosumaa pelatessaan ilman maalivahtia, mutta ne jäivät laihaksi lohduksi.
LUE MYÖS: Suomalaispelaajan MM-kisaurakka päättyi ikävästi – aivoverenkierron häiriö vei sairaalaan: "Tässä on eletty painajaista"
Miesten maailmanmestaruuksista on pelattu 14 kertaa, ja Ruotsille ykkössija on jo kymmenes. Suomi on voittanut neljä mestaruutta. Sveitsin MM-turnauksessa Ruotsi eteni välieristä finaaliin voittamalla Suomen rangaistuslaukauskisan jälkeen. Tshekki murjoi välierissä kisaisäntä Sveitsiä.
Ruotsille mestaruus on toinen peräkkäinen, sillä maa kukisti vuosi sitten loppuottelussa kotikisojaan pelanneen Suomen.
Sunnuntain finaalissa ruotsalaisista kahden maalin miehiä olivat Malte Lundmark (2+1), Emil Johansson ja Alexander Galante Carlström. Lundmarkin tavoin Linus Nordgren (1+2) ja (0+3) ylsivät kolmeen tehopisteeseen.
