Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ruotsalaiskiekkoilija törmäsi pää edellä laitaan ja halvaantui – nyt tehty leikkaus saattaa mullistaa elämän

Tobias Forsbergin elämä muuttui täysin, kun hän törmäsi pää edellä laitaan ja halvaantui rinnasta alaspäin.
Tobias Forsbergin elämä muuttui täysin, kun hän törmäsi pää edellä laitaan ja halvaantui rinnasta alaspäin.2020 Getty Images
Julkaistu 12.04.2022 16:00
Toimittajan kuva

Feliks Heikkinen

feliks.heikkinen@mtv.fi

feliksheikkinen

Ruotsalaiskiekkoilija Tobias Forsberg törmäsi kaudella 2018-2019 pää edellä laitaan ja halvaantui rinnasta alaspäin. Nyt hänelle on tehty leikkaus, jonka onnistuessa Forsbergin elämä saattaa mullistua.

LUE MYÖS: Tobias halvaantui jääkiekkokaukalossa – "Herätän vaimoni viidennen kerran keskellä yötä ja pyydän häntä kääntämään minut"

LUE MYÖS: Ruotsalaiskiekkoilijan kauhea tragedia – löi päänsä kesken ottelun ja halvaantui rinnasta alaspäin: "Sormeni eivät toimi enää ollenkaan"

Ruotsin SHL:ssä ja Allsvenskanissa yli 500 runkosarjaottelua pelannut Forsberg tarvitsee ympärivuorokautista hoitoa. Hän ei pysty suorittamaan päivittäisiä askareita ilman apua tai apuvälineitä. Nyt hän on läpikäynyt leikkauksen, joka voi olla vallankumouksellinen.

– Aikaisemmin en ollut valmis uuteen leikkaukseen, mutta nyt on aikaa kulunut. Aloin miettimään ja tarvitsin muutosta, joten otin yhteyttä lääkäritiimiin, Forsberg sanoi Sportbladetille.

Forsberg matkusti maaliskuussa Sahlgrenskan yliopistollisen sairaalan "Care" -osastolle (raajojen edistyneen rekonstruoinnin keskus), jossa hänelle suoritettiin tetrakäsileikkaus, johon sisältyy hermojen ja geenien siirtoa. 

– Sen ansiosta saan toimintakykyä ojentajalihakseen ja pystyn taivuttamaan käsivarttaa ulospäin sekä nostamaan ylös. He ovat yhdistäneet täysin uuden jänteen lihakseen, mutta se on myös merkinnyt rajoituksia ja olen saanut käyttää ortoosi, Forsberg kertoi.

33-vuotias Forsberg ei vielä tiedä, että onko leikkaus onnistunut, koska hän on käyttänyt ortoosia.

– Vaikeaa sanoa, että miltä tuntuu nyt. En saa venytellä, vaan käsivartta pitää rakentaa. Tunnen silti, että minulla on uusi toiminto. Kaikki pienikin antaa uutta energiaa kaikkeen tekemiseen, Forsberg totesi.

Erikoislääkärit ovat myös yhdistäneet hermoja, jotta hän pystyisi tulevaisuudessa liikuttaa sormiaan. 

– Siinä kohtaa hermojen pitää saada kasvaa ja se voi kestää kahdesta 12:een kuukauteen. Seuraava askel on peukalon ote, mutta otan yhden prosessin kerrallaan. Ehkä voisin sitten nostaa itseni sohvalle ilman apua, pitää kiinni kynästä tai jos saan lapsia, niin vaihtaa vaippoja, Forsberg sanoi.

Forsberg odottaa tulevaisuutta jännityksellä.

– Tuntuu uskomattomalta ja se on mielenkiintoista, mitä he voivat tehdä. Olen myös tarkistanut lääkäreitä Sveitsissä ja Australiassa, mutta Ruotsissa on maailman parhaat. Se tuntuu myös rauhalliselta, Forsberg totesi.

Forsberg nousi urallaan kolmesti Leksandin kanssa pääsarjaan ja pelasi myös nuorten MM-kisoissa kaudella 2007-2008. Tuolloin kotiintuomisina oli hopeinen mitali.

Lisää aiheesta:

Auto-onnettomuus oli viedä SM-liigastakin tutun hyökkääjän hengen – vakava vamma rajoittaa nyt elämää: "Itsesäälille ei ole sijaa"Vakavat vammat, leukemia ja hoitovirhe – näin Hyvinkään ampumisessa haavoittunut Heidi Foxell kesti synkät vuodetTobias halvaantui jääkiekkokaukalossa – "Herätän vaimoni viidennen kerran keskellä yötä ja pyydän häntä kääntämään minut"Alex hyppäsi hakemaan frisbeetä vedestä – karmeat seuraukset: "Kaverit tajusivat, että jokin oli nyt vialla"Ruotsin 22-vuotias hiihtolupaus sai aivoinfarktin ja lyyhistyi kotinsa lattialle – muutos rutiineihin toi pikaisen avun: "Muuten olisin maannut siinä koko yön"Nainen halvaantui tehdessään vatsalihasliikkeitä – yllätti toipumisellaan jopa lääkärit: "Tuntuu, että se oli painajainen, josta olen herännyt"
SHLJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

SHL
  • 06:02
    Liiga

    SM-liigaan kaavaillaan hurjia – todettiin Ruotsissa "liian suosituksi"

  • 23.10.18:26
    Jääkiekko

    Mailanisku silmään aloitti ruotsalaispelaajan painajaisen

  • 19.10.18:38
    Jääkiekko

    Suomalainen kiekkotähti sai kauden kovimman pelikiellon

  • 16.10.16:02
    Jääkiekko

    SHL:n suomalaishyökkääjästä karua puhetta – ura vaakalaudalla: "Ei tulla saamaan 100-prosenttiseen kuntoon"

  • 12.10.15:57
    Jääkiekko

    Leijonavahti saa rajua kritiikkiä Ruotsissa – torjuntatilastot karua luettavaa