Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Rovaniemen keskustassa tönöttää erikoinen autotalli – sisällä yksi auto ja muutama jäinen varaosa

2:41Polestar avasi Rovaniemelle lumesta tehdyn showroominKatso videolta, miltä Rovaniemelle rakennettu luminen autotalli näyttää sisältä.
Julkaistu 15.01.2023 13:55

Ville Järveläinen

Rovaniemellä, Alvar Aallon suunnittelemien rakennusten välittömässä läheisyydessä, sijaitsee väliaikainen ja hyvin poikkeuksellinen autotalli.

Sähköautovalmistaja Polestar on pystyttänyt Rovaniemelle lumesta rakennetun väliaikaisen näyttelytilan. Tilasta löytyy niin Polestar 2 -sähköauto kuin paikallisten jääveistäjien valmistamia veistoksiakin, jotka esittävät autossa käytettyjä osia, kuten iskunvaimentimia ja vanteita.

Polestarin mukaan kuution rakentamisessa käytetty lumi on tuotu Scanian sähkökuorma-autoilla Ounasvaaran laskettelukeskuksesta, jonne lumi myös palautetaan helmikuun lopulla. 12 metriä korkean kuution rakentamiseen käytettiin yhteensä 3 000 kuutiota lunta, ja rakennustöistä vastasi rovaniemeläinen Frozen Innovations.

Lumikuutio on osa 15:ttä kertaa Rovaniemellä järjestettävän Arctic Design Week -muotoilutapahtuman ennakko-ohjelmaa. Polestar hehkuttaa tiedotteessaan "Snow Spacen" olevan maailman ensimmäinen lumesta rakennettu autopaviljonki.

Lue myös: Polestar esitteli ison ja äreän sähkömaasturin – ei ole köyhille tämäkään kärry

Sanomista tuli heti

Väliaikainen showroom sijaitsee Rovaniemen keskustassa Aallon suunnittelemien rakennusten, kuten kaupungintalon ja -kirjaston välittömässä läheisyydessä.  siteeraavan  mukaan lupa lumikuutiolle hankittiin vasta rakennustöiden alettua.

Uusi Rovaniemi -lehteä
Ylen

Myös sijainti aukion taideteosten kyljessä on puhuttanut Lapin pääkaupungissa. Polestarin maajohtaja Tommi Luopajärvi kertoi Ylen haastattelussa, että rakentamisessa huomioitiin alusta asti taideteosten suojaaminen.

– Olemme käyneet hyvää, rehellistä ja avointa keskustelua Rovaniemen kaupungin kanssa koko ajan eli yli vuoden, kun olemme suunnitelleet tätä projektia. Olemme rakentamisessa ottaneet kaikin puolin huomioon olemassa olevat taideteokset ja kunnioitamme suuresti tätä aluetta, Luopajärvi totesi.

Lue myös: Polestar 2 tuhannen kilometrin kestävyyskokeessa – näin monta kertaa autoa ladattiin

Lähteet: Polestar, Uusi Rovaniemi, Yle

Lisää aiheesta:

Sähköautolla maailman navalta toiselle – näin ennätys onnistuiYöpyisitkö sinä täällä? MTV pääsi kurkistamaan kansainvälisesti ylistetyn Lumikylän sisälle ennen sen aukeamista: "Lunta on käytetty 20 miljoonaa kiloa"Kyllä Suomessa osataan parkkihalleja rakentaa – tämä tuliterä pysäköintilaitos valittiin juuri Euroopan parhaaksiAri on pyöritellyt hurjaa ajatusta päässään vuosia, nyt se nytkähti viimein eteenpäin – Lappiin voi nousta ennennäkemättömän suuri jouluvaltio! Rovaniemelle nousee valtavan kokoinen lumi- ja jäärakennelma: Muumilumilinnan rakennustyöt alkoivat Joulupukin Pajakylässä – "Leuto alkutalvi toi stressiä"Suomalaisen sähköauton isälle muotoilupalkinto – "Täälläkin vielä osataan, kunhan uskalletaan"
AutotSähköautotSuomalainen designRovaniemiPolestarLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • 10:29
    Liikenneturvallisuus

    "Yleinen harhakuva" lisää jopa ketjukolarin riskiä – autoilijat unohtavat liikenteessä tärkeän perusasian

  • 1.11.16:30
    TV-ohjelmat

    Moni muistaa Pimp My Ride -hittisarjan – karu totuus tuunatuista autoista voi yllättää

  • 1.11.11:45
    Sähköautot

    Talvi lähestyy: Mitä aloittelevan sähköautoilijan pitää ottaa huomioon?

  • 31.10.14:15
    Renkaanvaihto

    Yksi päivä herätti renkaanvaihtajat: "Hyvinkin kovaa tahtia on sen jälkeen vaihdettu"

  • 31.10.13:13
    Autoteollisuus

    Patriasta Valmet Automotiven pelastus? Aiesopimus panssariajoneuvojen tekemisestä