Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Rosberg hyväksyi rangaistuksen: "Oli pakko olla aggressiivinen Kimiä vastaan"

Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press
Julkaistu 02.10.2016 14:33

MTV SPORT

Kimi Räikköseen ohituksessa törmännyt Nico Rosberg hyväksyy saamansa rangaistuksen, mutta on tyytyväinen, ettei aikasakko maksanut hänelle Malesian F1-kisan kolmatta sijaa.

Toisesta ruudusta startannut Rosberg putosi kisassa 17:nneksi, kun Ferrarin Sebastian Vettel kolautti hänen kylkeensä heti ensimmäisessä mutkassa.

– Luulin, että se oli siinä, koska osuma oli todella kova. Ajattelin, että autoni täytyi hajota. Tuntuu uskomattomalta seistä tässä kolmossijalla, Rosberg huokaisi kasvatettuaan MM-johtoaan 23 pisteeseen.

Rosberg saavutti Räikkösen kaksikon toisten varikkostoppien jälkeen. Hänellä olisi ollut aikaa hakea reilua ohituspaikkaa, mutta sen sijaan Mercedes-kuski teki kovan hyökkäyksen, joka olisi voinut johtaa kummankin keskeytykseen.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Saksalainen sai tilanteesta kymmenen sekunnin aikarangaistuksen, mutta Räikkönen ei pystynyt pysyttelemään Rosbergin kannassa. Maalissa eroa oli reilut 13 sekuntia, joten Rosberg sai pitää kolmossijansa. 

– Minun täytyi olla aggressiivinen, koska muuten en olisi päässyt hänen ohitseen. Luulin hoitaneeni sen hyvin, vaikka tietysti tiesin, että olin vähän rajoilla ja sain siitä rangaistuksen, joka ei kuitenkaan maksanut minulle sijoituksissa mitään, Rosberg selvitti.

Hän ei kuitenkaan halunnut tuomita tuomiota epäreiluksi.

– En sano niin, koska tiedän, että se oli aggressiivinen liike. Minun täytyy vain hyväksyä se ja onneksi se ei maksanut minulle yhtään sijoitusta. 

Mercedeksellä oli pelkoa siitä, että Lewis Hamiltonin kisan kärkipaikalta pilannut moottoririkko iskisi myös toiseen autoon. Rosbergin piti silti pystyä kasvattamaan eroaan Räikköseen.

– Painoin kaiken minkä pystyin ja samaan aikaan minun piti säästää moottoria, koska Lewisin hajoamisen jälkeen oli vähän huolta siitä, Rosberg totesi.

Lisää aiheesta:

Valtteri Bottas tarrautui ainoaan vaihtoehtoonsa: Lewis Hamilton ei saanut hetken rauhaa, Mercedes varoitti kuljettajiaan – "Se oli heidän päätöksensä"Hamiltonilla oli vaikeuksia pitää lupauksensa Bottakselle – "Riskialtis tilanne"Räikkönen katkerana: Täysin Bottaksen vika ja minä sain maksaaBottas: Tallimääräyksen hyväksyminen ottaa kovilleRäikkönen joutui väistämään Rosbergin syöksyä – "Olisimme olleet molemmat pihalla"Rosberg antoi Hamiltonille synninpäästön avausmutkan kolauksesta
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen13:48
    Portugalin GP

    F1-paluu sinetissä: "Tarjoaa jännitystä ensimmäisestä mutkasta ruutulipulle"

  • ma08:02
    Red Bull

    Red Bullilta lähtenyt pomo lataa skandaaliväitteitä Christian Hornerista – "Likaista peliä"

  • 13.12.09:08
    Aston Martin

    Ralf Schumacher vaatii: Huippulupaus F1-kohukuskin tilalle – "Ansaitsee 1 000 kertaa enemmän"

  • 9.12.16:51
    Red Bull

    Red Bull -pomo lähtee: "Todella surullista"

  • 8.12.12:25
    Red Bull

    Red Bullilla tuulee: Helmut Marko lähtökuopissa? – "Voin vain kiittää häntä"