Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Riston, 75, nuoruudessa homous oli rikos – meni naimisiin naisen kanssa peitelläkseen aitoa itseään

9:26Risto, 75, joutui piilottelemaan homouttaan 45 vuottaRisto Hartikainen ja Kuisma Savisalo kertovat videolla, miltä tuntuu tänä päivänä elää vapaasti omana itsenään.
Julkaistu 28.06.2025 15:25
Toimittajan kuva
Teresia Jokela

teresia.jokela@mtv.fi

Toimittajan kuva

Kaisa Kaarna

kaisa.kaarna@mtv.fi

Sateenkaariseniorit ry:n jäsenet Kuisma Savisalo, 70, ja Risto Hartikainen, 75, ovat olleet suurimman osan elämästään kaapissa. 

Sateenkaariseniorit ry:n puheenjohtaja Kuisma Savisalo, 70, ja yhdistyksen entinen puheenjohtaja Risto Hartikainen, 75, saapuivat juhlimaan yhdenvertaisuutta Kaivopuistoon Helsinki Pride -tapahtuman merkeissä. 

– Sateenkaariseniori on vanha homo, hän kuvailee.

– Seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjä on ollut aina. Tämä [toimintamme] alkoi vasta 2012, kun viimeiset sairausluokitukset poistuivat. Silloin alettiin suunnitella seniorityötä. Ikäännymme siinä missä muutkin ja tarvitsemme yhteisöä, jossa kaikki ovat yhdenvertaisesti mukana.

"Piti viettää kaksoiselämää ja olla kaapissa"

Kun Risto oli alaikäinen, homous oli vielä rikos. 

Se tuntui hänestä tuolloin todella hankalalta. Hän meni aikoinaan naimisiin naisen kanssa peitelläkseen omaa olemassaoloaan. 

– Oli parempi olla kodin ulkopuolella jotakin muuta kuin on. Piti viettää kaksoiselämää ja olla kaapissa, Risto muistelee. 

– Kaappi oli turvapaikka, jossa sai olla sitä, mitä on. Kaapin ulkopuolella piti ottaa heteronormatiivinen asenne, ettei näkyisi. Näkymättömyys oli meidän suurin ongelmamme.

Lue myös: Edesmenneen Janne Puhakan toive toteutui – Jääkiekkoliitto mukana Pridessa: "Tehnyt tärkeän jäänrikkomistyön"

Risto tuli kaapista vuonna 1994 ja on edelleen ystävä ex-vaimonsa kanssa. 

Kuisma eli niin ikään elämäänsä pitkään ”heterona”.

– En tiennyt siihen aikaan sanoja enkä tunnistanut itsessäni oikein mitään ennen kuin vasta vanhempana. Ensin tuli seksuaalisen suuntautumisen ja sitten sukupuoli-identiteetin miettiminen mukaan aika iäkkäänä. Kaapissa olin todella pitkään, Kuisma kertoo.

Hän tuli kaapista vuonna 2005 eli ollessaan 50-vuotias.

– Se on valtava muutos. Tuntuu, että voi elää omannäköistä elämää, vaikka se edellinenkin on ollut hyvää ja ihanaa muisteltavaa. Mutta kyllä tämä on uusi, todella hyvä vaihe elämässä, Kuisma sanoo. 

Sateenkaariseniorit ry on valtakunnallinen yhdistys, joilla on paljon vertaisryhmiä niin etänä kuin livenä. Osallistujia on myös ulkomailta. Heidän toimintaansa kuuluu sekä tiedottaminen että vaikutustyö. 

Risto kehottaa kaikkia olemaan rohkeasti yhteydessä Sateenkaarisenioreihin. 

– Ikävää olisi se, että joku jäisi yksin. Yksinäisyys on ikäihmisen yksi suurimpia ongelmia, ja sateenkaarisenioreilla on todettu sen olevan vielä suurempi.

Risto Hartikainen ja Kuisma Savisalo kertovat videolla artikkelin alussa, millainen merkitys Pridella on sateenkaarisenioreille.

Lisää aiheesta:

Homojen "eheytysleiristä" otsikoihin noussut järjestö jatkaa toimintaansa uudella nimelläMTV Uutiset mukana Pride-päivässä – kulkue pääsi Kaivopuistoon ilman häiriöitä, paikalla noin 100 000 marssijaaTis-Mitte avoimena sukupuolensa korjaamisesta – näihin asioihin hän törmäsi vuosien mittaisessa prosessissa: "Siitä tulee häpäisty olo"Sateenkaariseniori Risto ei joudu enää piiloutumaan: "50-luvulla homoseksuaaliset teot olivat rikollisia – kun pääsin täysi-ikäiseksi, olin vain sairausluokituksessa"Hannele, 63, elää viimein sinkkulesbon elämää – sateenkaariseniorit pelkäävät joutuvansa vanhainkodissa takaisin kaappiin Seniorihomo Risto, 68, pahoinpideltiin nuorena aidanseipäällä – nykyisellään olot "varmasti sata miljoonaa kertaa paremmat"
PrideSeksuaalivähemmistötSukupuolivähemmistötHelsinkiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Pride
  • 6.9.19:41
    Unkari

    Unkari teki sen taas: Pride-marssi kiellettiin

  • 8.7.18:33
    Kuningas Charles

    Brittihovi juhlisti Pridea – julkaisi erityisen postauksen somessa

  • 30.6.06:25
    Tasa-arvo

    Yli 50 ihmistä otettiin kiinni Istanbulissa ennen kiellettyä Pride-kulkuetta

  • 28.6.19:59
    Unkari

    Jopa 200 000 marssinut Budapestin kielletyssä Pride-kulkueessa – Li Andersson: "Upea voimannäyttö Orbania vastaan"

  • 28.6.17:28
    Helsinki

    Kulkueeseen osallistui 100 000 ihmistä – MTV seuraa Pride-viikon huipennusta