Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Riskialtis propagandavideo: Ukrainalaiset maanviljelijät kuvasivat hävittäjän hiuksia nostattavan tempauksen

1:12Ukrainan hävittäjä teki hurjan peliliikkeen – Asiantuntija kertoo, mitä riskejä videolla näkyyJyri Mattila katsoi somessa kiertävän videon. Laittoi merkille riskejä.
Julkaistu 18.10.2024 16:35
Toimittajan kuva
Juho Lauri

juho.lauri@mtv.fi

Sosiaalisessa mediassa kiertävä ukrainalainen hävittäjävideo on mahtipontinen, mutta ilmavoimien ex-pääkoelentäjän mukaan temppu ei ole sieltä turvallisimmasta päästä.

Ukrainan sotaa seuraavat sosiaalisen median tilit ovat jakaneet viime aikoina hurjalta näyttävää videota, jossa Ukrainan SU-24MR-hävittäjä ohittaa ukrainalaiset maanviljelijät puimureineen äärimmäisen matalalta.

Tilanteesta on julkaistu videomateriaalia kahdesta eri näkökulmasta, joista toinen on kuvattu hieman edempää ja toinen taaempaa.

Videoiden perusteella hävittäjän ja puimurin väliin ei jää väliä kuin muutamia kymmeniä metrejä. MTV Uutiset ei voi vahvistaa videon tarkkaa aikaa tai paikkaa.

Videon jakoi myös Venäjästä aktiivisesti viestivä Ukrainan sisäministerin entinen neuvonantaja Anton Gerashchenko, joka ihasteli tapausta.

"Video tehty hengen nostattamiseksi"

Mutta miksi tällainen video on tehty, ja mitä sillä haetaan? 

Ilmavoimien entinen pääkoelentäjä, everstiluutnantti evp. Jyri Mattila kertoo, että videolla näkyvä tempaus on tehty takuulla Ukrainan kansan "hengen nostattamiseksi", eikä kyseessä ole sotatilanne.

– Videolta näkee selkeästi, että kuvaajat (tässä tapauksessa maanviljelijät) ovat valmiita kuvaamaan eli heillä on etukäteen tieto, että kone on tulossa. Uskoisin, että hävittäjän oli tarkoitus "räimäistä" päältä suhteellisen suurella nopeudella ja näyttävästi, Mattila arvioi.

Mattila arvioi koneen kärkivälin perusteella, että puimurin ja lentokoneen välillä on matkaa noin 20 metriä. Nopeudeksi hän arvioi 600 kilometriä tunnissa.

Tempussa on riskejä

Mattila korostaa, että videolla näkyvä temppu ei ole sieltä turvallisimmasta päästä, vaan siihen sisältyy isoja riskejä.

– Matalalla lentämisessä on tietysti aina riskejä. Mutta se, että tuossa puimurin kohdalla tapahtuu vielä tuollainen kaarto, siinä ei ole sotateknisestä järkeä.

– Jos katsotaan videota niin ei se siivenkärki kovin kaukaa sitä puimuria mene. Kyllä siinä riski kasvaa, kun verrataan siihen että hävittäjä lentäisi suoraan eteenpäin.

Mattila muistuttaa, että sotatilanteessa matalalla lentämisestä voi olla kuitenkin myös paljon hyötyä. Kun hävittäjä lentää matalalla, on se todennäköisemmin vastustajan ilmatorjunnan tavoittamattomissa.

– Sotilaslentäjät ovat kyllä koulutettuja siihen, että noin matalalla pystyy lentämään.

Lue myös: Putinin karmeat panssaritappiot paljastuivat – edessä ehkä hetki, jota "hän on pyrkinyt välttämään"

Lue myös: Putin lyö "langennutta" länttä, koska se on Venäjän erityinen tehtävä

Lisää aiheesta:

"Siellähän onkin helikopteri autojen joukossa" – Sotakoneen ja kuorma-auton hurja kohtaaminen tallentui kameralle VenäjälläHornet päätyi Venäjän propagandavideolle – "Täysin mahdollista, että kyseessä on suomalainen"Hornet-lentäjä työn vaaroista MTV Uutisille: Virheitä ei kannata tehdä kovinkaan montaa kertaaOliko Mustanmeren lennokki-isku puhdas vahinko? Suomalainen ilmailutuntija näyttää, mitä Pentagon ei halunnut paljastaaPutinin hävittäjille ilmaherruus on vain unelma: Miksi Venäjä ei pysty Ukrainassa samaan kuin USA sodissaan? "Tekeminen jäi puolitiehen"Asiantuntija Venäjän ja Naton keskinäisestä uhittelusta: Itämeren yllä käydään kovaa poliittista vääntöä
Ukrainan sotaLentokoneetUutisohjelmien aiheetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 13:11
    Venäjä

    Putinille kipeitä uutisia: Kiina kääntyy

  • 08:04
    Venäjä

    Ukraina: Dokumenttivuoto voi paljastaa Putinin salaisuuden

  • 06:01
    Nato

    Kysely: Lähes puolet suomalaisista pelkää suursodan alkavan

  • Eilen14:07
    Italia

    Italiassa bunkkeribuumi: "Yhtäkkiä ydinsota ei ollutkaan etäinen mahdollisuus"

  • Eilen11:08
    Sanna Marin

    Kirja: Sanna Marin teki Nato-aloitteen – järkyttyi Niinistön vastauksesta